Nepřízeň počasí a 10 novinářů na tiskovce. Jak se otevíral biatlonový areál v NMNM?

Před prosincovým Světovým pohárem v biatlonu jsme pro vás připravili seriál, který mapuje cestu od myšlenky vybudovat v lyžařském království na Vysočině biatlonový areál světových parametrů až po nadcházející závod Světového poháru, který je na programu od 20. do 23. prosince. Elita nejlepších biatlonistů zamíří do Nového Města na Moravě popáté. Kromě mistrovství světa 2013 se na Vysočině uskutečnily dosud tři závody Světového poháru v lednu 2012, v únoru 2015 a v prosinci 2016.

1. kapitola

2. kapitola

Základní kámen, na kterém vyrostl celý současný biatlonový areál, byl slavnostně položen 10. října 2005. Za rok měla být stavba dokončena. V roce 2007 už Nové Město dostalo od IBU příslib k uspořádání Evropského poháru. Stavební práce ladily s časovým harmonogramem. V areálu u hotelu SKI do konce roku 2005 vyrostla první tribuna pro tři tisíce diváků, chladíce věže na vodu a čerpací stanice pro výrobu sněhu.

Proto si také vedení českého biatlonu operativně domluvilo s IBU, že Nové Město bude v sezoně 2006/07 záložním střediskem pro Světový pohár. V případě, že by některý z pořadatelů nemohl závod uspořádat. S dokonale vybaveným zázemím v Novém Městě rychle vyrostl velký konkurent ostatním pořadatelům Světových pohárů. Proto také nechyběla odvaha ucházet se na Vysočině o uspořádání mistrovství světa.

Na kongresu IBU začátkem září 2006 v ruském Chanty Mansijsku nechybělo mnoho a do Nového Města by zamířilo mistrovství světa už v roce 2011. „Rozhodly pouhé čtyři hlasy, které nám chyběly k tomu, abychom pořadatelství dostali. Takový diplomatický úspěch jsem rozhodně nečekal,“ komentoval hned po skončení hlasování výsledek Jiří Hamza. Současný šéf českého biatlonu později přiznal, že získat světový šampionát už v roce 2011 by bylo vzhledem k organizační náročnosti a požadavkům na celé zázemí uspěchané.

Přesto bylo velkým dílčím úspěchem českého biatlonu přidělení kongresu IBU v roce 2008 do Prahy. „Prezentace novoměstského areálu všechny delegáty na kongresu velmi zaujala. Tím jsme si vypracovali velmi dobrou pozici na to, abychom na kongresu v Praze získali pořadatelství mistrovství světa v letech 2012 nebo 2013,“ zhodnotil úspěšné kroky tehdejší prezident Českého svazu biatlonu Václav Fiřtík.

První velkou akcí mezinárodního charakteru ve Vysočina Aréně byl od 13. do 15. února 2007 Evropský pohár. Tímto závodem se současně slavnostně otevřel nový biatlonový areál. Premiéře ale vůbec nepřálo počasí, neboť všechny závodní dny provázelo nepříjemné oteplení.  Biatlonisté chodili na start rozbředlým sněhem, často se brodili břečkou. Stejně na tom byli i diváci. K dispozici byl pouze 2,5 km dlouhý okruh z navezeného technického sněhu.

„Trať byla podmáčená. Neměli jsme k dispozici už žádný technický sníh. Takže jsme měli problém, kde uděláme trestné kolo. Nakonec bylo uprostřed stadionu. Jen jsme trnuli, aby sníh na tratích vydržel až do posledního závodu,“ řekl před startem Evropského poháru tehdejší ředitel novoměstských lyžařů Petr Honzl.

Navzdory všem potížím se podařilo Evropský pohár po organizační stránce precizně zvládnout. Historicky prvním biatlonovým vítězem byl ve sprintu mužů na 10 km Němec Carsten Pump, v závodě žen na 7,5 km byla nejrychlejší jeho krajanka Ute Niziaková. O den později ve druhém závodě ve sprintu zasáhl do bojů exmistr světa a současný spolukomentátor České televize Roman Dostál, který skončil třetí. Nebýt jedné střelecké chyby, tak mohl Dostál vyhrát. „Ale hlavně jsem byl rád, že jsem byl u premiéry v novém biatlonovém areálu,“ řekl po závodě Dostál novinářům. Těch na první akci příliš nedorazilo. Tiskovka s historicky prvním vítězem Carstenem Pumpem se uskutečnila v rodinné atmosféře deseti žurnalistů u jednoho stolu. Což působí oproti současným počtům pracovníků médií při Světovém poháru hodně úsměvně.

Pokračování příště

Autor článku: Jiří Pošvář
Foto: Petr Slavík

Partneři IBU / IBU Partners
Partneři OV / OC partners
Dodavatelé OV / OC suppliers
Mediální partneři / Media partners

All rights reserved © Český svaz biatlonu