Jak Nové Město na Moravě k Mistrovství světa v biatlonu přišlo

Před prosincovým Světovým pohárem v biatlonu jsme pro vás připravili seriál, který mapuje cestu od myšlenky vybudovat v lyžařském království na Vysočině biatlonový areál světových parametrů až po nadcházející závod Světového poháru, který je na programu od 20. do 23. prosince. Elita nejlepších biatlonistů zamíří do Nového Města na Moravě popáté. Kromě mistrovství světa 2013 se na Vysočině uskutečnily dosud tři závody Světového poháru v lednu 2012, v únoru 2015 a v prosinci 2016.

1. kapitola

2. kapitola

3. kapitola

4. kapitola

Kongres Mezinárodní biatlonové unie (IBU) v září 2008 v Praze, který určil pořadatele světových šampionátů v letech 2012 a 2013, byl z pohledu českého biatlonu hlavní událostí sezony. Na domácí půdě se ucházelo o zisk jednoho z těchto dvou termínů také Nové Město. Pořadatelé z Vysočiny, kterým těsně unikl úspěch na předcházejícím kongresu v Chanty-Mansijsku, se už i na diplomatickém poli zorientovali. A vzali si z prohry ponaučení. Naplno už v časovém předstihu rozjeli lobbing.

„Před kongresem v Rusku jsme něco podobného dopředu nedělali. Prezentovali jsme náš projekt až na samotné akci,“ uvedl tehdejší prezident novoměstského organizačního výboru Jiří Hamza.

„V Praze jsme využili domácí prostředí. Celou prezentaci jsme postavili na našich pořadatelských úspěších. Trumfem byl velký náš stadion, neboť arénu pro pětadvacet tisíc lidí před námi nikdo neměl,“ dodal Hamza. Šampionát v roce 2012 dostal německý Ruhpolding a další rok Nové Město, které porazilo suverénně hned v prvním kole norské Oslo i finské Kontiolahti.

Ze sportovního pohledu nadcházející sezona vyvrcholila v domácích podmínkách 16. a 17. ledna 2009 IBU Cupem. Sprint i následující stíhací závod mezi muži vyhrál Nor Hans Martin Gjedrem. Z českých reprezentantů byl nejlepší Vít Jánov, který skončil ve stíhacím závodě třicátý. Mezi ženami byla ve sprintu nejrychlejší Rakušanka Iris Waldhuberová, nejlepší Češka Miroslava Špácová doběhla do cíle devatenáctá. Stíhací závod vyhrála Ruska Natalja Sokolovová, Zuzana Tryznová skončila devatenáctá.

Už při tomto závodě oslovil novoměstský areál svou velikostí i zahraniční účastníky. „Je to nádhera. Už se těším, jak tady za čtyři roky bude mistrovství světa. Jen by to i při těchto závodech IBU Cupu chtělo, aby nám v hledišti fandilo dvacet tisíc diváků. Ti by navodili správnou atmosféru. Střelnice je také velmi dobrá, i když jsem neměl možnost si ji vyzkoušet,“ řekl novinářům po skončení závodů šestinásobný mistr světa Raphaël Poirée z Francie, jenž v roce 2007 po zisku svého posledního titulu mistra světa ukončil aktivní kariéru. V Novém Městě vedl úspěšné norské biatlonisty.

V polovině srpna 2009 mělo na Vysočině premiéru mistrovství Evropy v letním biatlonu, v němž se už medailově prosadili i čeští reprezentanti. Ve sprintu žen vybojovala stříbro Zdenka Vejnarová, juniorka Lea Johanidesová skončila ve své kategorii třetí. Stejné místo obsadil o den později v závodě mužů s hromadným startem Ondřej Moravec a bronzovou medaili také vybojovala smíšená štafeta ve složení Barbora Tomešová, Zdenka Vejnarová, Luboš Schorný a Jaroslav Soukup.

Také v další sezoně byl v polovině ledna 2010 domácím vrcholem IBU Cup, který bohužel termínově kolidoval se Světovým pohárem v Ruhpoldingu. Proto na startu chyběla elita nejlepších českých závodníků. Ve vytrvalostním závodě vyhrál vyhrál Rus Alexej Volkov, ve sprintu Němec Christoph Knie. Oba závody žen ovládla jeho krajanka Sabrina Buchholzová. Čeští zástupci na první desítku nestačili. Ve sprintu doběhl Vít Jánov sedmnáctý a na nejlepší výsledek dosáhla Veronika Špácová, která skončila třináctá.

Sezona vyvrcholila olympijskými hrami ve Vancouveru. Po nevydařeném vystoupení došlo k velkému třesku v české reprezentaci. Největší změnou byl návrat k centrální přípravě. Družstvo žen po Milanu Janouškovi převzal Jindřich Šikola a biatlonistům začali pomáhat i tři zahraniční experti. Servismana z Německa doplnili dva konzultanti Francouz Vincent Defrasne s Norem Dagem Bjørndalenem, starším bratrem slavnějšího Oleho Einara.

„Změnili jsme systém, který by měl dát týmu nový impulz. Připravujeme se jako skupina. Všichni společně. Bez rozdělení na A a B družstvo. Jako skupina také chceme dosáhnout na lepší výsledky. Věříme, že se někdo z individualit prosadí,“ řekl před novou sezonou v polovině července 2010 šéftrenér Ondřej Rybář, který měl na starost i mužský tým. Jak se to podařilo? To se dočtete v příštím pokračování.

Autor článku: Jiří Pošvář
Foto: Michal Červený

Partneři IBU / IBU Partners
Partneři OV / OC partners
Dodavatelé OV / OC suppliers
Mediální partneři / Media partners

All rights reserved © Český svaz biatlonu