Jak Soukalová přišla v lednu 2011 při IBU Cupu v Novém Městě k diskvalifikaci

Před prosincovým Světovým pohárem v biatlonu jsme pro vás připravili seriál, který mapuje cestu od myšlenky vybudovat v lyžařském království na Vysočině biatlonový areál světových parametrů až po nadcházející závod Světového poháru, který je na programu od 20. do 23. prosince. Elita nejlepších biatlonistů zamíří do Nového Města na Moravě popáté. Kromě mistrovství světa 2013 se na Vysočině uskutečnily dosud tři závody Světového poháru v lednu 2012, v únoru 2015 a v prosinci 2016.

1. kapitola

2. kapitola

3. kapitola

4. kapitola

5. kapitola

Přechozená viróza zabránila koncem srpna 2010 vstoupit Veronice Vítkové do úvodního závodu nové sezony, který byl ve Vysočina Aréně Pohár IBU na kolečkových lyžích. Trenér ženské reprezentace Jindřich Šikola nechtěl, aby se nemoc jeho svěřenkyně naplno rozběhla. Proto dostala přednost domácí léčba.

Jednadvacetiletou Vítkovou, která o rok dříve získala v Canmore titul juniorské mistryně světa, neúčast v tomto letním závodě hodně mrzela. „Celé léto jsem svědomitě plnila tréninkové plány. Chtěla jsem si vyzkoušet, jak zvládnu závody v mezinárodní konkurenci,“ posteskla si Vítková.

Hlavní hvězdou letního závodu byl držitel dvou stříbrných medailí z olympijských her 2010 ve Vancouveru Rakušan Christoph Sumann. Roli favorita však nepotvrdil. Na domácích tratích zazářili ve sprintu čeští biatlonisté, kteří obsadili všechna místa na stupních vítězů. Vyhrál Michal Šlesingr před Lukášem Kristejnem a Ondřejem Moravcem.

V závodě žen získala bronzovou medaili Gabriela Soukalová, která si pochvalovala svůj střelecký výkon. „Po dlouhé době se mi podařilo v Novém Městě slušně zastřílet. Minula jsem jen dva terče, takže jsem nemusela jako obvykle na pět nebo šest trestných kol,“ uvedla Soukalová.

Stíhací závod vyhrál bezchybně střílející Rakušan Fridrich Pinter. Za ním se poskládali ve stejném pořadí jako ve sprintu od 2. místa Šlesingr, Kristejn a Moravec. Oba závody žen se staly kořistí Němky Tiny Bachmannové, Soukalová po pokažené poslední ráně skončila ve stíhačce čtvrtá.

Zimní část sezony nabídla v novoměstském areálu dvě akce. Začátkem ledna Pohár IBU a o čtyři týdny později mistrovství světa juniorů. V IBU Cupu se ve vytrvalostním závodě na domácí půdě českým biatlonistům nedařilo. V závodě na 20 km si vedl nejlépe Tomáš Holubec, který skončil devatenáctý. Mezi ženami skončila až osmadvacátá Veronika Zvařičová. Favoritkou byla druhá závodnice průběžného pořadí IBU Cupu Soukalová, která se ale doplatila na svou roztržitost. Tu také popsala ve své autobiografii.

Gábina začala zmatkovat ještě před startem, když zjistila, že si nenalepila startovní čísla na stehna. I když nedopatření rychle napravila, tak vyběhla na trať o 25 sekund později. „Snažila jsem se ztrátu co nejrychleji dohnat. Přecenila jsem síly. Vůbec jsem nebyla schopna se soustředit na to, co dělám,“ přiznala po závodě. Když najížděla ke druhé položce, zamířila k jiným stavům. Rychle se vrátila na správné stanoviště, ovšem po chybné manipulaci jí zůstal ve zbrani zásobník. Za tento prohřešek byla diskvalifikována.

Zaváhání si Soukalová vynahradila o den později. Po bezchybné střelbě vybojovala druhé místo ve sprintu. Holubec skončil devátý.

Do té doby historicky nejvýznamnější akcí českého biatlonu bylo mistrovství světa juniorů. Do Vysočina Arény, která ještě neměla současnou podobu, dorazilo 362 závodníku ze 35 zemí. V zahajovacím sprintu se mladí čeští reprezentanti neprosadili. Michal Krčmář i Jitka Landová skončili shodně dvacátí. Jen čtyři sekundy za Landovou doběhla na 22. místě Eva Puskarčíková. Tituly získali Němec Tom Barth a Italka Dorothea Wiererová.

Ve stíhačce si z českých zástupců polepšila jen Puskarčíková, která se probojovala na patnácté místo. Ani ve vytrvalostních závodech se domácím biatlonistům nedařilo podle představ. Nejlépe dopadl Vlastimil Vávra, který se čtrnáctým místem postaral o nejlepší český výsledek na šampionátu v individuálních soutěžích. Ve štafetových bězích mělo největší hodnotu čtvrté místo dorostenecké trojice Matěj Krupčík, Lukáš Dostál a Jakub Krejčíř. Na bronzovou medaili jim chybělo 51 sekund.

Na nově budovaný areál v Novém Městě a také na český biatlon čekala po organizačně precizně zabezpečeném mistrovství světa juniorů další náročná sezona. Koncem září 2011 mistrovství světa v letním biatlonu a v lednu 2012 historicky první závod Světového poháru. Což bude téma příštího pokračování seriálu.

Autor: Jiří Pošvář

Foto: Petr Slavík

Partneři IBU / IBU Partners
Partneři OV / OC partners
Dodavatelé OV / OC suppliers
Mediální partneři / Media partners

All rights reserved © Český svaz biatlonu