Jak si čeští biatlonisté zvykali při prvním Světovém poháru 2012 v Novém Městě na bouřlivou domácí kulisu

Po kratší přestávce pokračujeme v seriálu mapování novoměstské biatlonové historie. V minulé kapitole jsme skončili u nezdaru českých biatlonistek v úvodním závodě premiérového Světového poháru v lednu 2012. Nejlepší z českých reprezentantek byla Barbora Tomešová, která obsadila 53. místo. V této kapitole dokončíme ohlédnutí za prvním závodem Světového poháru na Vysočině.

1. kapitola

2. kapitola

3. kapitola

4. kapitola

5. kapitola

6. kapitola

7. kapitola

Ve vytrvalostním závodě mužů na 20 kilometrů si vedli čeští biatlonisté lépe než o den dříve jejich ženské protějšky. Jaroslav Soukup skončil čtrnáctý a na body dosáhl také dvacátý Ondřej Moravec. Historicky premiérovým mužským vítězem Světového poháru ve Vysočina Aréně se stal po bezchybné střelbě Rus Andrej Makovějev. Bylo to jeho první a také poslední prvenství v individuálním závodě Světového poháru. Na lepší výsledek ve své kariéře, kterou ukončil o rok později, už nedosáhl.

Soukup netrefil tři terče. Přesto byl se svým výsledkem spokojen. „Kdyby mi někdo řekl před závodem, že se mi podaří dosáhnout na toto umístění, tak budu nadšený a šťastný. Ale mě dvě chybné rány hned při prvním položce dost mrzí. Mohlo to dopadnou ještě lépe,“ řekl po závodě Soukup.

Největší pozornost z celého startovního pole na sebe přitáhl Nor Ole Einar Björndalen, který se vrátil do Nového Města po třinácti letech. Tento legendární Nor startoval na zdejších tratích v roce 1999 ve Světovém poháru běžců. V závodě na 30 kilometrů volnou technikou doběhl osmnáctý. S puškou na zádech se mu v biatlonovém klání tolik nedařilo, obsadil až 46. místo. O lepší výsledek jej připravilo pět střeleckých chyb. „Špatná střelba mě příliš nestresuje. Spíše bych ocenil, jak se zdejší areál změnil. Vidím za touto proměnou hodně práce,“ pochválil organizátory Björnadalen.

Při premiéře v domácím prostředí narazili čeští biatlonisté na problém, se kterým se dosud nesetkali. Hlasité povzbuzování spojené s oslavnými výkřiky zaplněných tribun kladlo velký nárok na psychiku a koncentraci. Nezvyklá atmosféra poznamenala výkony zejména české jedničky Michala Šlesingra, jenž situaci na střelnici ve vytrvalostním závodě nezvládl. Sedm chyb jej odsunulo až na 75. místo. „Moji střelbu bych označil jako parodii na biatlon. Divácká atmosféra mě překvapila, nebyl jsem na to zvyklý. Musím přiznat, že se toto prostředí podepsalo na mém výsledku. Musel jsem se také v úvodu závodu hodně kontrolovat, abych se nenechal vybláznit k vysokému tempu,“ řekl novinářům po závodě Šlesingr.

Z propadáku ve vytrvalostním závodu se rychle oklepala Veronika Vítková, která ve sprintu v silném větru a hustém sněžení obsadila třinácté místo. Vítězství si odnesla Ruska Olga Zajcevová, která jako jediná na střelnici nechybovala. Také Šlesingr se za pomoci špuntů do uší rychle aklimatizoval a ve sprintu skončil před třinácti tisíci fanoušky sedmnáctý. Vyhrál Nor Emil Hegle Svendsen před bratry Fourcardovými. Starší Simon skončil druhý, mladší Martin byl třetí.

V závěrečném závodním dnu nabídl stíhací závod kuriózní situaci, která postihla horkou favoritku Němku Magdalenu Neunerovou. Půvabná vedoucí závodnice průběžného pořadí Světového poháru byla středem pozornosti nejen diváků, ale i médií. Šéf fotografů IBU Švýcar Christian Manzoni si v tiskovém středisku rezervoval velký kus místnosti, v níž si vytvořil pomocí reflektorů a bílých deštníků provizorní ateliér. Objektem jeho hlavního zájmu byly umělecké fotografie Neunerové, která mu musela více než hodinu pózovat.

Možná se to podepsalo i na jejím výkonu. Hlavní hvězda ženského biatlonového pole po polovině závodu suverénně vedla. Ovšem na první stojce Neunerová nasypala čtyři rány do sousedního terče. Až před poslední ránou si náhle uvědomila svůj omyl. I když na sousedním stavu trefila všechny terče, musela na čtyři trestná kola. A k něm si přidala při dalších střeleckých položkách další čtyři trestná kola. Přesto i s tímto handicapem osmi okruhů navíc skončila sedmá. „Něco podobného se mi v mé kariéře ještě nestalo. Přitom jsem byla na závod zcela koncentrovaná. Pouze jsem trefila špatné terče,“ popisovala Neunerová novinářům svoje pocity.

Nejlepší z českých závodnic byla Vítková, která ze třinácté příčky klesla po pěti střeleckých chybách až na jedenadvacáté místo.

Stíhačku mužů vyhrál Rus Anton Šipulin. I tento závod provázela neobvyklá situace. O druhé místo se podělili Němec Arnd Peiffer a Francouz Martin Fourcade. Peifferovi se nesklopil zasažený terč. Proto běžel zbytečně jeden trestný okruh. Němci podali po závodě protest a Pfeiferovi rozhodčí ve výsledkové listině odečetli dvacet sekund. Po této korektuře se posunul na druhé místo před Martina Fourcarda. Tento verdikt se ale nelíbil Francouzům, neboť namítli, že Fourcade už nemusel bojovat o druhé místo a v cílové rovince nespurtoval.

„Terč Peiffera jsme zkontrolovali. Skutečně jej trefil. Podobný technický problém se stane jednou za sto tisíc případů. Fourcardovi jsme proto odečetli 2,4 sekundy a oba borci se podělili o druhé místo,“ vysvětlil šalamounské rozhodnutí ředitel závodu Rakušan Franz Berger.

Čeští biatlonisté opět zápolili se střelbou. Moravec minul čtyři terče a skončil na 22. místě. Lídr českého týmu Šlesingr chyboval šestkrát a skončil až dvaatřicátý.  Malou útěchou mohla být českým reprezentantům skutečnost, že z 56 startujících neměl nikdo čisté střelecké konto.

Pokračování za týden

 

Jiří Pošvář

Foto: Petr Slavík

Partneři IBU / IBU Partners
Partneři OV / OC partners
Dodavatelé OV / OC suppliers
Mediální partneři / Media partners

All rights reserved © Český svaz biatlonu