Jak se připravovalo zázemí biatlonového Mistrovství světa 2013

V seriálu mapování novoměstské biatlonové historie pokračujeme 9. kapitolou. V minulé jsme vrátili k ohlasům po premiérovém Světovém poháru, rozebrali ekonomické zázemí jednotlivých reprezentací a připomenuli si přípravy na Mistrovství světa 2013.

1. kapitola

2. kapitola

3. kapitola

4. kapitola

5. kapitola

6. kapitola

7. kapitola

8. kapitola

9. kapitola

Tak velkou akci, jakou bylo Mistrovství světa, provázely pečlivé přípravy. Novoměstští radní ve spolupráci s policií chystali podrobný plán, jak zvládnout nápor tisíců osobních aut a stovek autobusů. Podél silnice do Vysočina Arény postavilo město cyklostezku. Další tři miliony korun investovalo město do oprav místní komunikace, po níž by mohli do sportovního areálu jezdit záchranáři. Dokončila se také stavba nového autobusového nádraží.

Pořadatelé očekávali denní návštěvu v soutěžní dny přes dvacet tisíc diváků. Tyto odhady se naplnily, o víkendech se do hlediště a kolem tratí vtěsnalo ještě více návštěvníků.

„Jsme součástí organizačního výboru. Zajišťujeme po dobu šampionátu infrastrukturu ve městě. Tato akce je rovněž podporou podnikání v celém kraji,“ uvedl koncem listopadu 2012 na setkání s novináři tehdejší starosta Nového Města Michal Šmarda.

Dva měsíce před šampionátem už pořadatelé prodali skoro osmdesát tisíc vstupenek. Novoměstský světový šampionát byl v té době často srovnáván s Mistrovstvím světa v klasickém lyžování v Liberci 2009, které skončilo finanční ztrátou a dluhy. „To nebude případ Nového Města. Náš prvotní cíl bylo neprodělat, což se povede. A případný zisk investujeme do pořádání dalších akcí. Nebo do biatlonu a rozvoje mládeže,“ uvedl na tiskové konferenci v Praze šéf organizačního výboru Jiří Hamza.

Novinářům přiznal, že měl v průběhu příprav se členy svého týmu občas bouřlivé diskuse a vzrušené výměny názorů. „Ale vedlo to k pozitivnímu výsledku. Po světovém šampionátu v Liberci jsme naráželi na velkou nedůvěru. Věděli jsme, že budeme konfrontováni až do okamžiku, kdy se provede konečné vyúčtování,“ poznamenal Hamza.

Organizátoři úzce spolupracovali s pořadateli Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování, které se ve stejném termínu v únoru 2013 konalo v rakouském Schladmingu. Rozpočet sjezdařské akce byl dvě stě milionů eur. „Nestěžujeme si. Chceme udělat dobře Mistrovství světa v biatlonu v našich českých podmínkách,“ tvrdil Hamza, který neměl obavy z případných rozmarů počasí.  „K nastříkání potřebného množství sněhu nám stačí pět dnů mrazivého počasí,“ dodal šéf organizátorů v NMNM.

Podle časového harmonogramu se také týden před Štědrým dnem 2012 začal navážet ze zásobníků technický sníh na 2500 metrů dlouhý okruh. Počasí přitom nebylo příliš příznivé, neboť se střídaly dešťové a sněhové přeháňky. Přesto za necelých pět dnů byl osm metrů široký okruh s výškou sněhu 80 centimetrů dokončen. Po vánočních svátcích se na něm uskutečnily Štěpánské závody v běhu na lyžích a v poslední den kalendářního roku Silvestrovské kritérium v biatlonu.

V polovině ledna už mohli pořadatelé ukázat na tiskové konferenci v Brně kolekci medailí pro nadcházející mistrovství světa. Cenné kovy se nelišily od medailí z posledního Mistrovství světa v Ruhpoldingu. Vyrábí si je přímo Mezinárodní biatlonová federace IBU. „Jsou pozlacené nebo postříbřené. Jejich tvar ani rytinu nemůžeme ovlivnit,“ konstatoval Hamza.

Necelé tři týdny před startem šampionátu už byla připravena i Vysočina Aréna, ve které se pouze dokončovala stavba mobilní tribuny. Ve zcela nové kancelářské budově se vytvořilo zázemí pro rozhodčí, vedení IBU, výpočetní techniku, pořadatele a monitorovací bezpečnostní službu.

„Vysočina Arena se zařadila mezi tři nejlepší podobná zařízení na světě. Je zcela multifunkční a je připravena pro letní i zimní světové soutěže,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Týden před zahájením šampionátu se výrazně oteplilo. Tratě ohroženy nebyly, ovšem prostor uprostřed biatlonového stadionu se změnil v blátivé jezero. Proto pořadatelé navezli na plochu třicet nákladních aut dřevní štěpky. A ve středu 6. února ve 20:30 mohlo začít slavnostní zahájení šampionátu. Scénář připravil režisér Městského divadla v Brně Stanislav Moša.

Pokračování za týden

 

Jiří Pošvář

Foto: Petr Slavík

Partneři IBU / IBU Partners
Partneři OV / OC partners
Dodavatelé OV / OC suppliers
Mediální partneři / Media partners

All rights reserved © Český svaz biatlonu