Jak čeští biatlonisté získali na Mistrovství světa 2013 první medaili

V seriálu mapování novoměstské biatlonové historie pokračujeme 10. kapitolou. V minulé jsme vrátili k přípravám zázemí a připomenuli si přípravy na Mistrovství světa 2013.

1. kapitola

2. kapitola

3. kapitola

4. kapitola

5. kapitola

6. kapitola

7. kapitola

8. kapitola

9. kapitola

10. kapitola

Historicky největší sportovní akce na Českomoravské vysočině odstartovala ve středu 6. února 2013 velkolepou světelnou show. Jedenáctidenní Mistrovství světa zahájil tehdejší prezident Mezinárodní biatlonové unie IBU Anders Besseberg tradičním proslovem: „Přeji vám nezapomenutelné zážitky, napínavá klání a prohlašuji šampionát v Novém Městě na Moravě za zahájený.“

Slavnostní program uvedla českou hymnou pomyslná sněhová královna Vysočiny. Tou byla herečka Městského divadla v Brně Ivana Vaňková. Na stadion ve Vysočina Aréně ji přivezlo koňské čtyřspřeží. K jejímu trůnu se během defilé přišla poklonit každá ze 43 zúčastněných výprav. Výstřelem z malorážky na laserový terč se vždy spustila typická píseň dané země, kterou skladatel Karel Cón překomponoval na tradiční horáckou muziku s cimbálem.

Český tým, který uzavíral slavnostní průvod, sklidil hlasitý aplaus diváků. V mrazivém večeru dorazilo na tribuny přes šest tisíc fanoušků biatlonu.

Po výstřelu Ondřeje Moravce se reprezentaci do kroku rozezněla melodie „Já s písničkou jdu jako ptáček“ z filmové pohádky Obušku z pytle ven. Po ní následoval úryvek z písně „Kdyby byla Morava“. Hodinu a čtvrt dlouhé představení, jehož autorem byl režisér Stanislav Moša, doprovázela pestrobarevná hra světel a laserů.

O světový šampionát byl mimořádný mediální zájem. Akreditovalo se přes tři stovky novinářů, fotografů, rozhlasových a televizních komentátorů. K tomu je třeba připočíst další dvě stovky techniků a spolupracovníků televizních společností. Tiskové středisko zabralo obě patra zděné budovy spojené s diváckou tribunou.

Hned první závodní den vyšel nad očekávání českému týmu. Kvarteto Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec vybojovalo bronzové medaile v závodu smíšených štafet. Tento medailový úspěch ještě zvýšil divácký zájem českých fanoušků biatlonu o světový šampionát. Na úvodní závod dorazilo sedmadvacet tisíc diváků, kteří na tribunách i hustým špalírem kolem tratí hnali svými hlasivkami domácí biatlonisty k maximálnímu výkonu. První návštěvníci přišli do areálu už čtyři hodiny před startem, aby obsadili nejlepší místa na tribunách.

V hledišti převažovaly české vlajky. Ovšem kromě dalších tradičních biatlonových zemí, mezi které patří Francie, Německo, Norsko a Rusko, nechyběly například vlajky Japonska i Kanady a USA. Divácká kulisa byla báječná. V okamžiku, kdy vjížděl český biatlonista na stadion, se hlediště proměnilo v bouřlivý kotel. Před střelbou všichni ztichli a po přesném zásahu následoval výbuch nadšení.

Závod smíšených štafet nezačal pro český tým nejlépe. Vítková sice hned po startu udržovala kontakt s největšími soupeřkami, na první střelbě ale musela dvakrát dobíjet. Bezchybná nebyla Veronika ani na druhé střelbě. Soukalová vybíhala na druhý úsek až na osmém místě se ztrátou 45 sekund na vedoucí Norky. Druhá členka české štafety měla po předcházejícím zdravotním onemocnění oproti soupeřkám nevýhodu v podobě přestávky v přípravě. Přesto se po bojovném výkonu dostala Soukalová po svém úseku na pátou příčku místo a ztrátu na stáhla na rozdíl 25 sekund.

Čeští trenéři měli původně v plánu zařadit na třetí úsek Michala Šlesingra, který ale onemocněl a příležitost dostal Jaroslav Soukup.  Náhrada byla rovnocenná, neboť Soukup svým výkonem přiblížil český tým ke stupňům vítězů. Běžel skvěle, odstup snižoval a dokonce přijel na střelnici v kontaktu s vedoucí trojicí. Měl na čtvrtém místě ztrátu pouhých devíti sekund na medaili.

Moravec si na posledním úseku dobře rozvrhl síly. Nenechal se atmosférou vybláznit k přehnaně vysokému tempu. Na první střelbě nezaváhal a jelikož Rus Dmitrij Malyško musel na trestný okruh, posunul Ondra český tým na třetí místo.

Největší napětí panovalo před poslední Moravcovou střelbou vestoje. Český biatlonista přijel na stojku třetí a všech pět terčů zasáhl v rychlém tempu. Lidé po poslední trefě vybuchli nadšením a v posledním okruhu už oslavovali bronzové medaile. Moravec ještě odrazil s přehledem útok italské štafety a užil si poslední metry. Za skandovaného potlesku projel cílem a na oslavu zvedl radostí ruce nad hlavu.

„Už jsem věděl, že mě nikdo neohrozí. Byl to naprosto skvělý pocit. Běžecky jsem se necítil nejlépe. Fanoušci byli perfektní, ale na střelnici jsem je nevnímal.  Podařilo se mi je vytěsnit z hlavy, což bylo hodně důležité. Výsledek a medaile, to je bomba. Musíme to brát střízlivě, pro nás má bronzová medaile cenu zlata,“ řekl po závodě Moravec na tiskové konferenci.

Titul mistrů světa obhájilo Norsko v sestavě Tora Bergerová, Synnøve Solemdalová, Tarjei Bø a Emil Hegle Svendsen. Druhá skončila Francie.

Pokračování za týden

 

Jiří Pošvář

Foto: Petr Slavík

Partneři IBU / IBU Partners
Partneři OV / OC partners
Dodavatelé OV / OC suppliers
Mediální partneři / Media partners

All rights reserved © Český svaz biatlonu