Další medaili už čeští biatlonisté na Mistrovství světa 2013 nezískali

V seriálu mapování novoměstské biatlonové historie pokračujeme 11. kapitolou. V minulé jsme se ohlédli za cestou k bronzové medailí, kterou získala v úvodním závodě Mistrovství světa smíšená štafeta ve složení Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec.

1. kapitola2. kapitola3. kapitola4. kapitola5. kapitola6. kapitola7. kapitola8. kapitola9. kapitola10. kapitola

11. kapitola

Na další medaili už v domácím prostředí čeští biatlonisté nedosáhli. Ve sprintu mužů si vedl nejlépe Nor Emil Hegle Svendsen, který dosáhl po vítězství v závodě smíšených štafet ve Vysočina Aréně už na druhou výhru. Druhý skončil Francouz Martin Fourcade a třetí místo obsadil Jakov Fak ze Slovinska. „Bramborová medaile“ za čtvrté místo zůstala na nejpopulárnějšího závodníka v Novém Městě devětatřicetiletého Nora Ole Einara Bjørndalena. Ten se o lepší výsledek a možná i zlatou medaili připravil chybou při poslední ráně při střelbě vestoje.

Z kvarteta českých biatlonistů skončil Zdeněk Vítek na 24. příčce. Jaroslav Soukup obsadil sedmadvacáté místo, Ondřej Moravec byl pětatřicátý a Michal Šlesingr dvaapadesátý. Také nejzkušenějšího českého biatlonistu Vítka, který sahal po umístění v elitní dvacítce, potkal stejný osud jako Bjørndalena. Netrefil poslední terč, na první místo ztratil téměř půldruhé minuty.

„Nevěděl jsem, co mohu od závodu čekat. Chvílemi mi to šlo střelecky i běžecky, chvílemi jsem se trápil. Moc jsem si po nemoci mezi vánočními svátky nevěřil. Z tohoto pohledu považuji svůj výkon za docela dobrý. Ale mohl jsem skončit i lépe,“ řekl v cíli novinářům Vítek. Naopak zklamání neskrýval po předcházejícím úspěchu v závodě smíšených štafet Moravec, který svůj výkon označil za nejhorší v celé sezoně.

Sprint žen vyhrála po bezchybné střelbě překvapivě Ukrajinka Olena Pidrušná před Norkou Torou Bergerovou a třetí skončila další ukrajinská biatlonistka Vita Semerenková. Desátá byla Veronika Vítková, která po závodě přiznala, že jí v závěru docházely síly. Gabriela Soukalová dojela do cíle na čtrnáctém místě, když ji po dobrém běžeckém výkonu výsledkově srazilo jedno střelecké zaváhání při stojce.

„Tato chyba mě mrzí moc. Běžecky byl závod strašně těžký. Trápila jsem se už od prvního kola, takže jsem si vůbec do střelby nevěřila,“ přiznala Soukalová.

Nor Svendsen přidal do své sbírky úspěchů i zlatou medaili ve stíhacím závodě, když ve finiši porazil Fourcada, třetí skončil Rus Anton Šipulin. O výsledku na prvních místech se rozhodovalo až v posledním kole. V něm se Svendsen propadl až na čtvrté místo. Až ve stoupání před stadionem se dostal na druhé místo za Fourcada. O vítězi rozhodla až cílová fotografie, Svendsen svého soupeře porazil jen o špičku boty.

Českým biatlonistům se stíhací závod nevydařil. Nejlepší z nich Moravec skončil až jednatřicátý, Soukup po šesti chybách obsadil 42. místo, Vítek musel dokonce na sedm trestných okruhů a dojel na šestačtyřicátý. Šlesingr po nemoci raději šetřil síly a do závodu nenastoupil.

Ve stíhacím závodě žen vyhrála navzdory třem trestným kolům Norka Bergerová před Polkou Krystynou Palkaovou a vítězkou sprintu Pidrušnou. Vítková skončila osmá, Soukalová klesla po špatné střelbě na dvacáté místo a Jitka Landová byla dvaačtyřicátá.

„Pomohlo mi, že jsem se chytla Semerenkové, kterou jsem ještě v závěru předjela. Je škoda mého zaváhání při stojce. Chybovalo se však všude. Osmé místo považuji za nádherný výsledek,“ uvedla Vítková. Spokojen s jejím výsledkem byl i tehdejší reprezentační trenér žen Jindřich Šikola. „Pomýšlel jsem na šesté místo. Ovšem je potřeba zůstat po dvou chybách v reálu. Přitom jsem Veronice paradoxně při střelbě vestoje věřil více,“ dodal Šikola, jenž přemítal také nad tím, zda střelecké chyby ovlivnil psychický tlak ze strany diváků, nebo přehnaná motivace s myšlenkou vylepšit si výsledek.

Ani Soukalová si nedokázala vysvětlit, co stálo za jejím výsledkovým poklesem. „Asi jsem moc chtěla. Přitom se mi pocitově neběželo nejhůř. Věřila jsem si i při střelbě. Proto ani nevím, jaké jsem udělala chyby. Prostě to nevyšlo, jak jsem si přála,“ poznamenala Soukalová.

V průběhu dvou volných dnů po první části programu světového šampionátu zasáhlo Vysočinu vydatné sněžení. Pořadatelům však bohatá nadílka přípravy nezkomplikovala. Naopak si pochvalovali, že nový sníh navodil obraz pravé zimy. „Kritická situace by snad nastala, kdyby napadlo půl metru sněhu. Ale i s tím bychom si poradili. Stejně, jako s případnými dopravními komplikacemi. Neboť jsme měli připravena i v případě havárie náhradní řešení, jak kritické místo objet. Takže nový sníh nám spíše pomohl,“ poznamenal ředitel soutěží Vlastimil Jakeš.

V příští kapitole se ohlédneme za druhou částí Mistrovství světa 2013 ve Vysočina Aréně. V programu byly vytrvalostní závody, štafety mužů a žen a závody s hromadným starty.

Pokračování za týden

 

Jiří Pošvář

Foto: Michal Červený

Partneři IBU / IBU Partners
Partneři OV / OC partners
Dodavatelé OV / OC suppliers
Mediální partneři / Media partners

All rights reserved © Český svaz biatlonu