Jak se Moravec jednou chybou ve vytrvalostním závodě připravil o medaili

V seriálu mapování novoměstské biatlonové historie pokračujeme 12. kapitolou. V minulé jsme se vrátili k první polovině Mistrovství světa 2013. Ve sprintu a následných stíhacích závodech dosáhla na nejlepší výsledky z českého týmu Veronika Vítková. Ve sprintu skončila desátá a ve stíhačce dojela do cíle na osmém místě. V této kapitole se ohlédneme za dalšími výsledky českých biatlonistů. Nejblíže k medaili měl ve vytrvalostním závodě Ondřej Moravec.

1. kapitola2. kapitola3. kapitola4. kapitola5. kapitola6. kapitola7. kapitola8. kapitola9. kapitola10. kapitola11. kapitola

12. kapitola

Po dvou dnech volna nakrojil závěrečnou polovinu světového šampionátu v Novém Městě ve středu 13. února vytrvalostní závod  žen na 15 kilometrů. Obě nejlepší české biatlonistky Gabriela Soukalová s Veronikou Vítkovou měly královský závod mistrovství světa parádně rozjetý. Dlouho si udržovaly naději, že se dostanou na květinový ceremoniál pro šest nejlepších.

V nepříjemném větru komplikovalo situaci drobné sněžení. Přesto po třech střeleckých položkách se obě svěřenkyně trenéra Jindřicha Šikoly držely v první desítce s minimální ztrátou na pětici nejlepších. Jenže při závěrečné stojce obě shodně jednou minuly terč. O smůle mohla hovořit zejména Soukalová, která na poslední dvacátý výstřel v závodě dlouho čekala. Její závěrečná rána jen těsně minula cíl. Pokud by terč zasáhla, tak skončila pátá. „Byl to kalibr, což je smůlovaté. Taková rána může spadnout. Ale tentokrát bohužel nespadla, jen smutně konstatoval po odložení dalekohledu trenér Šikola. Gábina po dojetí do cíle přiznala, že když viděla v silném větru mohutně vlající praporky, tak si přestala věřit.

Nejlepší Češka na světovém šampionátu Vítková vsadila na rozvážnou střelbu. „Věřila jsem, že se mi podaří dát v každé položce nulu. Bohužel jedna rána nevyšla podle představ. A také jsem nebyla spokojena se svým běžeckým výkonem, který byl hodně špatný. Od prvního kola jsem se cítila strašně unavená a tělo nefungovalo, řekla Vítková.

Už třetí zlatou medaili získala ve Vysočina Aréně Norka Tora Bergerová. První medaili pro Německo vybojovala druhá v cíli Andrea Henkelová, třetí dojela do cíle Ukrajinka Valentina Semerenková. Z dalších českých biatlonistek Barbora Tomešová skončila 40. a Jitka Landová dojela na 61. místě.

Po medaili sahal ve vytrvalostním závodě mužů na 20 kilometrů Ondřej Moravec. Chyba na poslední střelecké položce jej ale odsunula na čtvrté místo. Jeho zaváhání pomohlo Martinu Fourcadovi po třech druhých místech k první zlaté medaili v Novém Městě. Druhý skončil Američan Tim Burke, bronz vybojoval Švéd Fredrik Lindström. Na startu chyběl nachlazený držitel tří zlatých medaili Nor Emil Hegle Svendsen.

Moravec poprvé chyboval hned při úvodní střelbě vleže. Druhou a třetí položku zvládl bezchybně, novoměstskou tratí doslova letěl a před poslední střelbou se po chybách ostatních soupeřů dostal do hry o medaile. Pálil bleskově, druhou ránu ale netrefil a další trestnou minutou přišel o medailovou naději. Nejdelší trať v programu šampionátu přitom zvládl běžecky excelentně, neboť byl ze všech 136 závodníků nejrychlejší. Michal Šlesingr skončil na 30. místě, obhájce bronzu z posledního Mistrovství světa v Ruhpoldingu 2012 Jaroslav Soukup skončil devětatřicátý a Zdeněk Vítek obsadil až 67. příčku.

Vkládané naděje nenaplnily ve štafetovém běhu české biatlonistky, které v sestavě Vítková, Soukalová, Landová a Tomešová obsadily až desáté místo. Titul mistryň světa vybojovaly Norky před Ukrajinou a třetí místo obsadila Itálie.

„Dvě holky na prvním úseku předvedly fantastický závod a byla to radost se na ně dívat. Jitka Landová na třetím úseku zvládla položku vleže. Zdálo se mi, že se chytla i běžecky. Ale pak nastal kolaps. Tím jsme ztratili možnost hezkého umístění, posteskl si trenér Jindřich Šikola.

Od českých biatlonistů se po skvěle rozjeté sezoně ve Světovém poháru čekalo ve štafetě více než od ženského kvarteta. Což také čtveřice Michal Šlesingr, Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup a Michal Krčmář naplnila šestým místem.

Skvěle rozjel závod Šlesingr, který překonal následky nepříjemného onemocnění před šampionátem. Na prvním úseku byl druhý, na vedoucí Německo ztrácel pouze čtyři sekundy. Moravcovi se na druhém úseku tolik nedařilo. Při obou střelbách musel dvakrát dobíjet a český tým po polovině závodu klesl na páté místo. Soukup na třetím úseku ještě o jedno místo propadl a poslední člen české štafety Krčmář při své premiéře na mistrovství světa už jen šestou pozici udržel.

Čtvrté zlato po sobě získalo kvarteto Norska, finišman Emil Hegle Svendsen získal v Novém Městě už čtvrtý titul. Severská velmoc na Vysočině ovládla rekordní sedmý z dosud odjetých devíti závodů. Martin Fourcade vytáhl na závěrečném úseku na druhé místo Francii, třetí skončili Němci. V příští kapitole se ohlédneme za posledním dnem šampionátu a oběma stíhacími závody.

Pokračování za týden

 

Jiří Pošvář

Foto: Petr Slavík

Partneři IBU / IBU Partners
Partneři OV / OC partners
Dodavatelé OV / OC suppliers
Mediální partneři / Media partners

All rights reserved © Český svaz biatlonu