Jak Moravec získal v posledním závodě Mistrovství světa 2013 druhou bramborovou medaili

V seriálu mapování novoměstské biatlonové historie pokračujeme 13. kapitolou. V minulé jsme se ohlédli za druhou částí mistrovství světa 2013. Nyní se ještě vrátíme k  závodům s hromadným startem v poslední den šampionátu. Ondřej Moravec dosáhl podruhé „jen“ na čtvrté místo. A také si připomeneme, jaké mělo mistrovství světa v Novém Městě ohlasy.

1. kapitola2. kapitola3. kapitola4. kapitola5. kapitola6. kapitola7. kapitola8. kapitola9. kapitola10. kapitola11. kapitola12. kapitola

13. kapitola

S medailovými nadějemi vstoupili do závodů s hromadným startem v závěrečný den světového šampionátu v Novém Městě obě nejlepší české biatlonistky Gabriela Soukalová s Veronikou Vítkovou a v závodě mužů Ondřej Moravec. Více českých biatlonistů se mezi třicítku nejlepších nedostalo. Obě svěřenkyně trenéra Jindřicha Šikoly pokazily druhou střelbu. Tím ztratily naděje na lepší výsledek. Soukalová obsadila osmnáctou příčku a Vítková skončila jen o jedno místo za ní. Titul mistryně světa vybojovala na 12,5 km dlouhé trati Běloruska Darja Domračevová. Druhá skončila Norka Tora Bergerová, která získala ve Vysočina Aréně už šestou medaili. Bronz získala poněkud překvapivě Polka Monika Hojniszová.

Soukalová s Vítkovou přitom závod začaly slibně. Po první střelbě byly na šestém a sedmém místě. Ovšem při střelbě vestoje musela Soukalová na tři trestná kola, Vítková po dvou chybách běžela o jedno trestné kolo méně.

Nejlepší česká biatlonistka v tomto závodě si v cíli postěžovala na náročný program šampionátu. „Už toho bylo hodně. Ze začátku jsem únavu nevnímala. Což se však ukázalo jako hodně zrádné. I když se mi jelo dobře, tak jsem se trápila na střelnici,“ uvedla Soukalová.

Také Vítková přiznala, že se necítila v optimální pohodě. „Na trati mi to moc nechutnalo. Nepovedla se mi druhá střelba, po ní síly ještě ubyly. Ale s výsledky v průběhu mistrovství světa mohu být spokojená,“ dodala Vítková.

Krůček k medaili měl v závodě mužů na 15 kilometrů Ondřej Moravec. Stejně jako ve vytrvalostním závodě ale skončil čtvrtý. Poslední disciplínu mistrovství světa vyhrál Nor Tarjei Bø, druhé místo obsadil Rus Anton Šipulin a třetí byl další Nor Emil Hegle Svendsen.

Jedinému českému zástupci v tomto závodě chyběly k bronzové medaili tři vteřiny. Zůstala na něj pomyslná bramborová medaile za další čtvrté místo. „Brambory opravdu nemusím, vůbec mi nechutnají. Tento výsledek mě mrzí snad ještě víc než výsledek z vytrvalostního závodu. Měl jsem k medaili jen kousíček, konstatoval Moravec, který odvedl velmi dobrý běžecký výkon. Po projetí cílem neskrýval zklamání. Jen zvedl ruku a pozdravil mohutně povzbuzující fanoušky.

Ztrátu po chybě při třetí střelbě vestoje napravil zásluhou kvalitně připravených lyží. Při odjezdu ze střelnice po poslední položce byl ještě v kontaktu s medailovými pozicemi. Jenže  se zdržel při objíždění Švéda Björna Ferryho, který už byl u konce se silami a do kopce výrazně zpomalil své tempo. „Než se mi podařilo Švéda objet, tak jsem ztratil kontakt s nejlepšími. Soupeři mi ujeli zhruba o deset metrů. Už jsem je nedohnal,“ dodal Moravec.

Také trenéra Ondřeje Rybáře mrzelo, že Moravcovi znovu těsně unikla medaile. „Je velkou smůlou být dvakrát na čtvrtém místě. Rozhoduje jedna rána. Ondra střílel výborně a medaili si v tomto závodě zasloužil. Potvrdil, že jeho výsledky během sezony nebyly náhodné,“ poznamenal Rybář.

Historicky první Mistrovství světa ve Vysočina Aréně skončilo po všech stránkách úspěšně. Nové Město se natrvalo zapsalo mezi úspěšné pořadatele závodů na vysoké mezinárodní úrovni s obrovským diváckým potenciálem. Za osm soutěžních dnů přišlo do hlediště 191.000 diváků, čtyři dny bylo vyprodáno.

„Zaplněné tribuny byly naším vítězstvím. Nejsme žádní Einsteini. Převládá v nás ale hrdost i uspokojení , že si to tady všichni užili. Jedná se o výsledek práce celého týmu. Od prvního lopaťáka až po nejvyšší vedení. Biatlon využil historickou šanci a stal se jedním z českých top sportů. Efekt pro region a Nové Město je nevyčíslitelný. Úspěch probudil také cestovní ruch na Vysočině,“ tvrdil po skončení šampionátu předseda organizačního výboru Jiří Hamza.

Také tehdejší šéf Mezinárodní biatlonové unie Anders Besseberg přiznal, že jej nádherná atmosféra provázející celé mistrovství světa okouzlila. „Prožili jsme excelentní šampionát před fantastickým publikem. Za celou dobu jsem neslyšel žádnou negativní připomínku k organizaci. Světový biatlon se do Vysočina Arény určitě brzy vrátí,“ řekl na tiskové konferenci v závěrečný den Mistrovství světa Besseberg.

Nadšen atmosférou byl i trenér Ondřej Rybář. „Každý den jsme tady viděli davy diváků, kteří vytvořili fantastickou atmosféru. Doufám, že jsme přispěli i my k jejich radosti. Po předcházejících dobrých výsledcích během letošního Světového poháru byli čeští fanoušci možná až moc namlsaní. I když jsme dosáhli jen na jednu medaili, tak naše výsledky v Novém Městě potvrdily, že nešlo o náhodu,“ řekl trenér Rybář.

Pokračování za týden

 

Jiří Pošvář

Foto: Petr Slavík

 

Partneři IBU / IBU Partners
Partneři OV / OC partners
Dodavatelé OV / OC suppliers
Mediální partneři / Media partners

All rights reserved © Český svaz biatlonu