Legenda odchází, naděje se hlásí o slovo. Český biatlon zažívá generační výměnu

Jak už to tak ve světě sportu chodí, kariéra vrcholových sportovců nebývá nejdelší. Výjimkou není ani biatlon, a tak spousta biatlonových hvězd dříve či později svoji kariéru musí opustit. Vyvstává ale otázka, jaká bude nastávající generace českých závodníků a na koho se bude česká reprezentace nadále spoléhat. V případě biatlonu toto období nastalo právě po olympijských hrách v Pchjongčchangu, kdy se biatlonový svět musel na tratích nadále obejít bez Gabriely Koukalové a Jaroslava Soukupa. Brzy po nich se rozloučili i Veronika Zvařičová, Barbora Tomešová a Lukáš Kristejn. Letošní Světový pohár v Novém Městě na Moravě bude znamenat derniéru kariéry pro úspěšného Michala Šlesingra, který se do “sportovního důchodu” uchýlí po neuvěřitelných 18 sezonach ve Světovém poháru. 

Biatlon má ale se svou základnou potencionálních hvězdných závodníků nakročeno dobrým směrem. Zářným příkladem je například nadějná Markéta Davidová, které je i přes své mládí už druhou sezonu oporou české ženské reprezentace. Jak se jí dařilo během této zimy? Po úspěšných sprintech v Östersundu a Annecy, v nich doběhla třetí, korunovala úspěšné období bronzovou medailí v závodech mixů na mistrovství světa v Anterselvě.

Markéta Davidová si svůj první start Novém Městě na Moravě užila před třemi roky. Tenkrát si mladá rodačka z Janova nad Nisou na místo úspěchu užila spíše fandění svým spolu závodníkům, když ze sprintu dále nepostoupila. Také před rokem, kdy už patřila do širšího okruhu favoritek, byl pro ni sprint “konečnou”.  Vše se ale obrátilo při právě probíhajícím Světovém poháru v NMNM. Markéta ve čtvrtečním sprintu vybojovala bronz. “Jsem ráda, že generační výměně se u nás daří,” usmívá se spokojeně. A uvědomuje si, že zásluhu na tom má nejen ona. “Účast juniorky Terezy Vinklárkové na světovém šampionátu v Anterselvě to dokládá“, vyzdvihuje svoji mladší kamarádku. 

Jednou z dalších nadějí českého biatlonu je Jakub Štvrtecký, který se navzdory svému juniorskému věku již dva roky připravuje s A týmem. „Je to velká motivace. Každý den mohu pozorovat a učit se od našich nejlepších kluků. Navíc, kdykoliv se jich mohu na cokoliv zeptat,“ uvádí vděčně Štvrtecký. “Předloni jsem na Holmenkollenu poprvé zažil atmosféru Světového poháru. Loni jsem si v Östersundu vyzkoušel mistrovství světa a letos boduji v Světovém poháru. Každý rok chci být zase o něco více konkurenceschopnější”, plánuje si cílevědomě mladý reprezentant. 

V pátečním sprintu v NMNM si Jakub Štvrtecký dojel pro druhý nejlepší český výsledek, a to i navzdory pádu, poškozené pažbě a vynucené výměně zbraně. 

Generační výměna u českého týmu, jak všichni kolem věří, proběhne i díky těmto mladým talentům úspěšně. 

Markéta i Jakub poběží v sobotu závody štafet. Markéta se představí na druhém úseku závodu žen na 4x 6km, Kuba absolvuje závod mužů na 4x 7,5 km na třetím úseku. 

A po kom právě v těchto dnech přebírá mladá generace pomyslnou pochodeň? Jak už bylo zmíněno výše, tento rok se ve Vysočina Areně s kariérou loučí Michal Šlesingr. Na juniorské a především seniorské úspěchy legendárního “Bouška” zavzpomínáme už v neděli!

Autor: Tomáš Hermann, Lada Smržová
Foto: Michal Jilka

Partneři IBU / IBU Partners
Partneři OV / OC partners
Dodavatelé OV / OC suppliers
Mediální partneři / Media partners

All rights reserved © Český svaz biatlonu