Po úspěšných sprintech zklamání ve štafetách, které ovládly Norské výběry

Ve Vysočina Areně se během soboty odehrály hned dva závody štafet. Ženskou štafetu na 4×6 km ovládly Norky, na stříbro dosáhly Francouzsky a z bronzu se radovaly Němky. Českému kvartetu se v těžkých větrných podmínkách nedařilo na střelnici. Jessica Jislová, Markéta Davidová, Lucie Charvátová a Eva Kristejn Puskarčíková obsadily 10. místo. V závodě mužů na 4×7,5 km nenašli přemožitele Norové, kteří o téměř 40 sekund porazili druhé Ukrajince. Třetí skončili Švédové. Češi – Michal Šlesingr, Ondřej Moravec, Jakub Štvrtecký, Michal Krčmář – se po nadějném vývoji závodu, v němž pěti položkách drželi druhé místo, propadli na výslednou 12. příčku.

Norky ve štafetě opět  excelovaly. Jejich vítězství v této disciplíně je po vítězství na MS v Anterselvě v této sezoně v pořadí již šestým. Jako poslední vyjela na trať Tiril Eckhoffová, která předvedla bezchybnou závěrečnou stojku, setřásla ostatní soupeřky a suverénně dojela do cíle jako první. Druhé skončily Francouzsky a třetí Němky.

Češky v závodě potrápila hlavně střelba. Na stojce druhého úseku to poznala Markéta Davidová, jež musela na trestné kolo. A hned po ní běhala po 150 metrů dlouhé kole i Lucie Charvátová. Vždy jednou po ležce a stojce. Celkem české biatlonistky měly na střelnici bilanci 3+18 (tedy tři trestná kola a 18 dobíjení. Byl to jeden z nejhorších střeleckých výsledků v celém startovním poli. Ve finiši bojovala Eva Puskarčíková o deváté místo, ale fotofiniš nakonec potvrdil na deváté pozici Švýcarky v sestavě s triem sester Gasparinových.

Suverénními vítězi mužské štafety se stejně jako u žen stali reprezentanti Norska, kteří dominovali stylem start- cíl, když finišoval král pátečního sprintu Johaness Boe. Stříbrný post vybojovala Ukrajina, které se v mužských i ženských kategoriích štafet v Novém Městě na Moravě dařilo. Bronzoví se v cíli ukázali Švédové.

Muži se od počátku drželi v popředí. Po dvou úsecích Michala Šlesingra a Ondřeje Moravce běželi čtvrtí, necelých deset sekund za vedoucími Nory. „Ze začátku a po stojce jsem si to užíval. V posledním okruhu už to ale bylo na krev. Mordoval jsem se, ale to ke sportu patří a jsme na to zvyklí. Kromě úplného finiše, kdy jsem se se zatnutými zuby snažil, aby mi neujeli, tak to bylo super“, komentoval svůj poslední závod Michal Šlesingr. Jakub Štvrtecký vytáhl český tým po střelbě v leže na druhé místo. Ve stoje však přišly kritické okamžiky. Osmi ranami trefil Jakub Štvrtecký pouze dva terče a musel na tři trestná kola. Nepovedená položka v leže v podání Michala Krčmáře  znamenala propad až na konečnou 12. příčku. Češi se ale z neúspěchů netrápili moc dlouho, následovala totiž dojemná rozlučka s Michalem Šlesingrem. Domácí legendě “zamával” český tým pořadatelé, rozhodčí, dobrovolníci a prostřednictvím České televize také statisíce fanoušků, Boušku děkujem!

Světový pohár v NMNM vyvrcholí nedělním závodem s hromadným startem. Ženy odstartují v 11:45 a muži o dvě hodiny později v 13:45. Přímý přenos můžete sledovat například zde: ČT sport – Česká televize, Eurosport, Eurovision Sports Live. Výsledkový servis najdete na stránce: DATACENTER a pro veškeré další informace navštivte naše oficiální stránky BiathlonNMNM.cz.

Autor: Tomáš Hermann, Lada Smržová