Vyvrcholení Světového poháru ve Vysočina Areně opět pod nadvládou Norů

Vyvrcholením Světového poháru v Novém Městě na Moravě se staly nedělní závody s hromadným startem žen a mužů. Polednímu závodu žen na 12,5 km dominovala s náskokem 25 vteřin Norka Tiril Eckhoffová. Jako druhá cílem projela Švédka Hanna Oebergová. Na třetí místo dosáhla Němka Franziska Preussová. Jediná Češka v závodě Markéta Davidová pětkrát chybovala a doběhla na 20. pozici. Na 15 km dlouhé trati mužů rozhodl o svém vítězství Johannes Thingnes Boe bezchybnou závěrečnou položkou. Nor tak svému vybojoval v NMNM páté vítězství ze šestí možných. Druhý skončil Emilien Jacquelin z Francie a třetí Němec Arnd Peiffer. Češi Ondřej Moravec a Michal Krčmář se seřadili na 19. resp. 20. příčce.

Markéta Davidová začala závod velmi slibně, po dvou bezchybných položkách vleže se pohybovala mezi čtvrtým až sedmým místem. Druhou střelbu dokonce zvládla za pouhých 28 sekund. Krizové chvíle pro ni ale nastaly při střelbě vstoje, kdy si ve dvou položkách zavařila dohromady na 4 trestná kola. Třiadvacetiletou českou biatlonistku potrápily i navíc pomalejší lyže. „Raději se k tomu nebudu vyjadřovat, jelikož bych řekla něco, co by mě pak mrzelo,“ byla po dojezdu taktní v rozhovoru pro Českou televizi.

Vítězná Tiril Eckhoffová si budovala svůj náskok už od druhé střelby, po které se dostala do čela. Ani na tom nezměnila ani její první a posledních chyba při závěrečné položce. Druhá Švédka  Hanna Oebergová projela cílem se ztrátou 25 vteřin. O dalších sedm vteřin zpět zůstala třetí v pořadí Franziska Preussová z Německa. Obě ženy chybovaly při první položce, ale pak už trefovaly všechny terče. 

Ondřej Moravec a Michal Krčmář se pohybovali na podobných příčkách jako Markéta Davidová na konci druhé desítky. Oba přitom třikrát chybovali ve střelbě. Starší z dvojice Ondřej Moravec byl bezchybný na úvodní ležce, a pak v dalších položkách vždy jednou minul. “Nedokázal jsem se koncentrovat tak, jak si to závod vyžadoval. Rány nebyl dotažené,” povzdechl si nejzkušenější člen českého výběru. Krčmář chyboval v první položce dvakrát a poté v předposlední stojce jedenkrát. Michal Krčmář ztratil kontakt s čelem závodu hned na začátku, kdy minul dva terče. Další chybu přidal na úvodní stojce. Bezchybná závěrečná položka mu vynesla alespoň posun mezi nejlepších dvacet.

Johannes Boe znamenal v této sezóně už devátý triumf!. V prvních třech položkách sice vždy jednou chybova, ale rychlým během se stále držel na dohled čela závodu. Rychlá a přesná závěrečná stojka jej pak katapultovala do boje o zlato. A přestože se jej Francouz Emilien Jacquelin snažil držet ze všech sil, ve finiši na Johannese ztratil 15 sekund. Nor tak svému francouzskému soupeři vrátil porážku ze stíhacího závodu na MS v Anterselvě. Johannes Thingnes Boe nebyl v NMNM poražen v posledních šesti závodech! 

Těmito závody se zakončil čtyřdenní Světový pohár v Novém Městě na Moravě. Čeští závodníci letos ve Vysočina Areně předvedli skvělé výkony, především v prvních závodních dnech a stihli se i rozloučit s biatlonovou legendou Michalem Šlesingrem. Během celého VII. kola Světového poháru sezóny 2019/2020 panovaly náročné podmínky povětrnostní podmínky. Počasí se den ze dne měnilo, což bylo těžké i pro servisní týmy a nejtěžší pro samotné závodníky. Organizátoři si ale se všemi nepřízněmi poradili na jedničku. Nové Město na Moravě tak uspořádalo další akci světových parametrů. Věříme, že příště ji uvidí i fanoušci na tribunách a u trati!

Autor: Tomáš Hermann, Lada Smržová
Foto: Michal Jilka

Partneři IBU / IBU Partners
Partneři OV / OC partners
Dodavatelé OV / OC suppliers
Mediální partneři / Media partners

All rights reserved © Český svaz biatlonu