Prázdná aréna, dvě česká pódia, Bouškova labutí píseň, norská nadvláda. Takový byl SP v biatlonu v NMNM 2020

Ještě ani neskončil Světový pohár v prosinci 2018 a už se na organizační tým valily dotazy, kdy půjdou do prodeje vstupenky na další rok. A přesně dvanáct měsíců před závody v Novém Městě na Moravě v nadcházející sezoně byl spuštěn prodej. Rok příprav, tisícovek e-mailů, telefonátů, zařizování a zajišťování, ujetých kilometrů v rolbách i na skútrech. A především více než rok těšení na březen 2020, kdy měla Vysočina Arena přivítat znovu 100 tisíc biatlonu chtivých fanoušků. To vše sfoukl koronavirus…

I přes bezmoc a zklamání odstartoval ve čtvrtek v podvečer za nárazového větru ženský sprint. Ten opanovala Denise Hermannová. Němka využila nízkého startovního čísla 3, pomohla si čistou střelbou, nejrychlejším během a suverénně si dojela pro zlato. České fanoušky potěšila parádním třetím místem Markéta Davidová, jež chybovala na střelnici pouze jednou.  “S dneškem jsem spokojená, letos mám takovou bronzovou sezonu a jsem za to samozřejmě ráda. O to víc mě mrzí, že tady, doma, je to před prázdnýma tribunama,” uvedla Markéta Davidová. Druhé místo pak patřilo další bezchybné střelkyni Anais Bescondové z Francie.

Páteční sprint mužů opět přinesl radost do českých řad. Postaral se o to čtvrtým místem Michal Krčmář. Výsledek mohl být ještě lepší, nebýt dvou chyb na střelnici. “S tím na nejlepší prostě nemohu stačit. Prostě jsem to zmastil, přestože tu nebyl tlak desetitisíců fanoušků,” hodnotil své vystoupení český reprezentant. Stejně jako před Vánocemi v roce 2018 si pro triumf v Novém Městě na Moravě dojel norský fenomén Johannes Thingnes Boe, který nadělil druhém Quentinu Fillon-Mailletovi v cíli dvacet sekund. Na pódiu doplnil tuto dvojici třetí Tarjei Boe.

Atraktivní sobotní program nabídl pořadatelům a několika desítkám fanoušků za ploty areálu štafetové závody. Šesté vítězství v řadě v této disciplíně si připsaly Norky v čele s Tiril Eckhoffovou. Druhé skončily Francouzsky a třetí Němky. Češky se v závodě trápily hlavně na střelnici a s celkovými třemi trestnými okruhy a osmnácti dobíjenými ranami skončily až desáté.

V mužském závodě se systémem start-cíl podařilo zvítězit opět Norům, druzí skončili Ukrajinci, třetí štafeta Francie. Svůj poslední 422. závod v profesionální kariéře odjel v sobotní podvečer trojnásobný medailista ze světových šampionátů Michal Šlesingr. Po devatenácti sezónách tak uzavřel svoje putování po biatlonových arénách jako sportovec. Domácí legendě “zamával” český tým, pořadatelé, rozhodčí, dobrovolníci a prostřednictvím České televize také statisíce fanoušků. “Boušku děkujem!”, znělo Vysočina Arenou a patří se zopakovat i nyní!

Závěrečný den obstaraly pomalu již tradičně ve Vysočina Areně závody s hromadným startem. Do populárního masáku se probojovali i tři čeští reprezentanti. Markéta Davidová, stejně jako Michal Krčmář a Ondřej Moravec uzavírali druhou desítku startujících. Na rozbředlém sněhu opět dominovali famózní Norové. Tiril Eckhoffová svůj další triumf oslavila ve finiši vítězným skokem, Johannes T. Boe pro změnu přeťal cílovou pásku v hlubokém vyčerpaném předklonu. V ženském masáku si pro druhé místo dojela Švédka Oebergová a pro třetí německá reprezentantka Francizska Preussová. Johannese doplnili na stupních vítězů Francouz Jacquelin a Arnd Peiffer z Německa.

Těmito závody byl završen zakončil čtyřdenní Světový pohár v Novém Městě na Moravě. “Mně nezbývá než všem lidem strašně poděkovat za to, jak se se vším popasovali a jak nás i přes nepřízeň osudu podrželi a podporovali. Celý pořadatelský tým se neskutečně nadřel s přípravami a já mu za to opravdu moc děkuju. A jen doufám, že se i s fanoušky znovu uvidíme za rok v březnu, že nepřijde vir číslo 2,” ohodnotil VII. kolo SP v biatlonu v Novém Městě na Moravě předseda organizačního výboru Jiří Hamza. A poukázal tak na rok 2021, kdy se ve Vysočina Areně od 8. do 14. března opět představí světová biatlonová elita.

Autor a foto: Michal Jilka