Biatlonová rodina. Sourozenci s puškou a lyžemi

Ve čtvrtečním sprintu mužů IX. kola Světového poháru se na startu objevili tři rodáci z francouzského pohoří Vogézy, bratři Claudeovi. Nejstarší Florent (v cíli sprintu 62.) reprezentuje už několik let Belgii, prostřední Fabien (22.) je stabilním členem francouzského reprezentačního výběru a nejmladší Emilien (46.) se stal před týdnem v Obertilliachu trojnásobným juniorským mistrem světa!

bratři Claudeovi (foto: archiv Florenta Claudea)

Tři bratři, tři sestry

„Rivalita není mezi námi příliš velká. Už od mala jsme mezi sebou soutěžili a předháněli se, ale vždy v rozumné míře. A teď, když jsme dospělí a závodíme proti sobě, si přejeme úspěch navzájem,“ říká nejstarší Florent. Bratři pochází ze sportovní rodiny. „Naše maminka závodila v běžeckém lyžování a chvíli také v biatlonu, otec dělal taky různé sporty.“ K biatlonu se všichni tři dostali přes jiná odvětví. Jediné, co je trochu mrzí, že si ve Světovém poháru nezazávodí společně ve štafetě. „To je škoda, ale trochu jsme si to vynahradili na francouzském šampionátu, který jsme už dvakrát vyhráli.“

Florent Claude ve Vysočina Areně (foto: Michal Jilka)

Bratři Claudeovi tak navázali na tři sestry Gasparinovy, na jejichž přítomnost ve Světovém poháru jsme si již zvykli :-). Nejstarší Selina je stříbrnou olympijskou medailistkou a vítězkou dvou závodů Světového poháru. Stabilní místo v kádru země helvétského kříže mají i prostřední Elisa a nejmladší Aita…

Sestry Gasparinovy (foto: Facebook, Selina Gasparinová)

Rodinná extratřída

Sourozenecké dvojice nejsou v biatlonové rodině ničím neobvyklým. Zůstaňme v přítomnosti. Po tratích se prohání norské hvězdy Tarjei a Johannes Boeovi. Starší Tarjei má na kontě 11 zlatých z MS, mladší Johannes dokonce 12 (!), oba jsou také olympijskými vítězi a oba triumfovali i v celkové klasifikaci Světového poháru.

Známá už je také sourozenecká dvojice sester Oebergových. Starší Hanna je olympijskou vítězkou i mistryní světa. Mladší Elvíra se mezi elitou rozkoukává, v této sezóně bojuje o světle modrý trikot pro nejlepší biatlonistku do 25 let.

Opomenout nelze ani sestry Paulínu a Ivonu Fialkovy se Slovenska. Paulína už stála osmkrát na stupních vítězů Světového poháru (4x 2. i 3.). Ivona skončila dvakrát v top ten na MS v Anterselvě 2020. Obě pak byly společně členkami páté štafety žen na ZOH v Koreji 2018, kde navíc Paulína brala také 5. místo ve vytrvalostním závodě.

Další sourozenecké dvojice současnosti či nedávné minulosti? Olympijské vítězky Vita a Valj Semerenkovi z Ukrajiny, Nadine a Caroline Horchlerovi z Německa, mistryně světa a olympijská vítězka Anastázie Kuzminová reprezentující Slovensko a její bratr Anton Šipulin závodící v ruském dresu nebo dnes už legendární bratři Martin a Simon Fourcadeovi z Francie, sběratelky medailí norské sestry Liv Grete a Ann Elen Skjelbreidovy…

Bratři Fourcadeovi na SP v NMNM 2012 (foto: archiv BiathlonNMNM)

Česká stopa

Ani v České republice není o sourozenece v biatlonu nouze. Kupříkladu tři bratři Kristejnovi. Nejstarší David reprezentoval v juniorské kategorii (8. ve vytrvalostním závodě MSJ 2000 v Hochfilzenu), prostřední Zdeněk startoval na juniorských evropských šampionátech. Nejmladší Lukáš, je vicemistrem světa ze sprintu v letním biatlon 2016. Ve Světovém poháru skončil nejlépe 42. v Kontiolahti (2013/14) a 8. se štafetou v Le Grand Bornard (2013/14). Lukáš startoval i v Novém Městě (76. ve sprintu 2016/17).            

Tomáš Krupčík je dosud členem české reprezentace a nyní startuje na IBU Cupu v Obertiliachu. Mladší Matěj, nyní trenér dorostu, je juniorským vicemistrem světa ze štafet 2012.

Jessica Jislová má na kontě dvě čtvrtá místa z MS ve štafetách, její sestra Erika ještě v roce 2016 reprezentovala na MSJ. Nyní se věnuje výchově syna, ražení mincí a studiu designu na Technické univerzitě v Liberci. Na dorostenecké a juniorské reprezentační úrovni závodila i sestra Evy Puskarčíkové Anna.

Jessica a Erika Jislovy v roce 2011 (foto: Jablonecký deník)

Známými jsou také bratři Jiří a Milan Faltusovi. Jiří skončil čtvrtý ve sprintu a osmým ve stíhačce na MSJ 2000, Milan má na kontě dvě juniorská stříbra ze štafet (MSJ 2002 a 2004). Jiří trénuje žáky v Letohradě, kde mu rukama prošel například prošli junioři Mikuláš Karlík (34. ve čtvrtečním sprintu v NMNM) nebo Tomáš Mikyska. Milan je vedoucím servismanem české reprezentace.

Při IX. kole Světového poháru s kariérou loučí Ondřej Moravec, devítinásobný medailista z olympijských her a mistrovství světa. Jednoduše nejúspěšnější český biatlonista historie. Už méně je známo, že v dorosteneckém a juniorském věku reprezentovala i jeho mladší sestra Petra, 10. ve sprintu na MSJ v polském Koscielsku 2003! Á propos, Ondřej tam tehdy vybojoval tři bronzy. 

Jirka a Milan Faltusovi (foto: archiv Jiřího Faltuse)

A sourozenecká budoucnost?

V českém týmu se jí se možná dočkáme díky Tomáši a Svatavě Mikyskovým. Junior Tomáš už má za sebou zkušenost ve Světovém poháru (Kontiolahti a Hochfilzenu 2020/21), je bronzovým medailistou ze štafet na MSJ 2021 v Obertiliachu a pravidelně boduje v IBU Cupu. Mladší Svatava závodí v dorostenecké kategorii a je účastnicí YOG 2020 v Lausanne.  

Ondřej Moravec a Tomáš Mikyska ve štafetě v Kontiolahti (foto: Petr Slavík)

Ať žije biatlonová rodina!

Autor: Tomáš Hermann & Michal Jilka

Partneři IBU / IBU Partners
Partneři OV / OC partners
Dodavatelé OV / OC suppliers
Mediální partneři / Media partners

All rights reserved © Český svaz biatlonu