Královna Tiril. Norská suverénka proměnila vítěznou stíhačku v celkový triumf ve SP!

Stylem start-cíl zvítězila ve stíhacím závodě na 10 km Tiril Eckhofová z Norska. Co vítězství třicetileté biatlonistky z Osla znamená? Za prvé dosáhla na celkový triumf ve Světovém poháru sezóny 2020/21, současně získala i malý křišťálový glóbus za prvenství v disciplíně stíhací závod a v neposlední řadě završila v čtvrtým vítězstvím svoji neporazitelnost ve Vysočina Areně! Druhý v sobotu doběhl objev této sezóny Džinara Alimbekavová z Běloruska a třetí Francizska Preussová z Německa.

V závodě mužů si na 12,5 km dlouhé trati doběhl pro druhé vítězství za sebou Quentin Fillon Maillet z Francie, jenž uhájil prvenství před vedoucím mužem SP Johannesem Thingnes Boe a svým krajanem Emilienem Jacquelinem.

Sólo jízda

Tiril Eckhoffová nedala v průběhu stíhacího svým soupeřkám vůbec naději se k ní přiblížit. Po závěrečné položce se už mohla usmát do kamer a vychutnat si náskok i vstřebat triumf. Norská suverénka vyhrála šestý ze sedmi stíhacích závodů sezóny! A doběhla si pro 12 vítězství z 23 individuálních závodů. Sóla jízda stíhacím závodem i sezónou! Na kontě má Tiril také dvě druhá a jedno třetí místo. Nebodovala pouze ve dvou úvodních kláních sezóny ve finském Kontiolahti!

„Dnes to byl těžký den. Musela jsem bojovat nejen s tratí, střelnicí, soupeřkami, ale také se sebou samou a svými myšlenkami. Trochu mě to odvádělo od koncentrace. A proto jsem teď opravdu šťastná, jak jsem to zvládla, jak to dopadlo,“ řekla rozesmátá po závodě.

Druhá v pořadí Džinara Alimbekavová drží ve Světovém poháru sedmou pozici. Přitom loni skončila v celkové klasifikaci až 76. v pořadí! Nyní navíc hájí vedoucí pozici pro biatlonistku do 25 let, kde vede o 30 bodů před Češkou Markétou Davidovou. Ze čtvrtého místa po sprintu se na třetí ve stíhacím závodu zlepšila Francizska Preussová z Německa.

Francouzovo podruhé

Závěr sezóny zastihl ve výborné formě také francouzského reprezentanta Quentina Fillona Mailleta, který od sprintu v Oberhofu 13. ledna doběhl vždy v elitní desítce. V této sérii 12 závodů se může pyšnit nejen bronzem z hromadného závodu na MS v Pokljuce, ale také dvěma triumfy v NMNM. Do sobotního stíhacího závodu přitom nevstoupil šťastně. V leže vždy jednou chyboval a klesl z prvního na sedmou pozici. Dvě nuly vstoje jej, ale katapultovaly zpět do čela!

„Po posledním výstřelu jsem si uvědomil, že opět mohu vyhrát. Celkově vzato to ale pro mě nebyl nejlepší závod. Nebyl jsem na střelnici ani na trati tak silný jako ve sprintu. Naštěstí na výhru to stačilo,“ okomentoval osmadvacetiletý Francouz své šesté vítězství v kariéře.

Pro druhé místo si doběhl vedoucí muž průběžné klasifikace SP Johannes Thingnes Boe, třetí místo uhájil unavený Emilien Jacquelin.

Jak si vedli Češi?

Markéta Davidová minula pouze jeden terč na úvodní ležce a z 11. místa na startu se bojovným výkonem posunula na šesté v cíli. V průběžné klasifikaci SP hájí desátou příčku. Zlepšila se i Eva Puskarčíková. Na startu byla 33. a cílem proběhla na 29. místě.

Michal Krčmář už nakukoval do elitní desítky, ale dvě chyby na první stojce mu v cestě vzhůru zabránily. Cílem nakonec proběhl na 13. pozici, o jednu příčku za 12. místem na startu. Další posun zaznamenal junior Mikuláš Karlík, který vybíhal na trať jako 34., ale v cíli byl 26. v pořadí. A i přes tři chyby na druhé ležce. V posledním individuálním závodě kariéry obsadil Ondřej Moravec 52. příčku.

Autor: Tomáš Hermann