Rozhodčí v biatlonu, rozhodčí v NMNM, díl I.

Pokud nejsou vidět, je to dobré znamení pro průběh závodu. Musí-li však zasáhnout, většinou je za tím situace, která souvisí s porušením pravidel nebo sportovním neštěstím biatlonisty. Jejich práce musí být stoprocentní, ať už ji vykonávají na trati, na střelnici, trestném kole, pracují s časomírou nebo se věnují kontrole materiálu. Říkáme jim rozhodčí. Jaká je jejich práce a odpovědnost? 

Zbraně – kontrola materiálu – Vít Effenberk (klub Střelka Brno)

Hlavní náplň Víta Effenberka je ve Vysočina Areně kontrola zbraní jednotlivým závodníkům. Svoji práci vykonává v podzemním tunelu, který přivádí sportovce na stadion. Po závodech provádí svoji práci v cílovém prostoru. 

Zažil toho už mnoho, potkal stovky závodníků. Na jednoho vzpomíná ale s obdivem. “Martin Fourcade byl vždy stoprocentně koncentrovaný. Profesionál jakého nepamatuji.” 

Víťo, co je tvoje hlavní úloha zde na Světovém poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě?

Na starost máme hlavně kontrolu zbraní, kdy se vylosovaným jedincům váží samotná zbraň, která nesmí mít bez zásobníků, náhradních nábojů a řemenů méně než 3,5 kg. Pokud to nesplňuje, není závodník připuštěn ke startu. A pak se také,a to už všem závodníkům, kontroluje odpor spouště, který nesmí být z bezpečnostních důvodů menší než půl kilogramu. 

Jaká kontrola probíhá po závodě?

Když závodníci přijedou do cíle, tak se dělá kontrola, jestli jim náboj nezůstal pod závěrem zbraně a poté se také odebírají zbylé náboje, aby byla zbraň čistá a aby byla dodržena všechna pravidla bezpečnosti.

Stalo se vám někdy, že jste někoho nepustil na start? 

Na start jsem doposud pustil všechny závodníky, ale například po jednom závodě dojela běloruská závodnice Krjuková dojela s nábojem v komoře zbraně, a tak byla automaticky diskvalifikována.

Jak to probíhá, když za tebou závodník přijde na kontrolu? 

Ve své podstatě závodník předloží zbraň na stůl. Kontrolujeme, jestli je v pořádku zásobník, zavře se závěr a závažím změříme odpor spouště. Jestliže spoušt nespustí, tak je vše v pořádku, my si poznamenáme poslední trojčíslí zbraně, které po závodě kontrolujeme, že sedí a bylo ověřeno, že závodník skutečně dojel do cíle se zbraní, s kterou se vydal na start.

Proč je kontrola odporu spouště tak důležitá?

Všechno je to kvůli bezpečnosti. Musíme si uvědomit, že pracujeme se smrtelně nebezpečnou zbraní. U některých střeleckých disciplín, zejména u libovolných pistolí, kde nebyl odpor žádný, docházelo k samovolným výstřelům. 

Jak probíhá komunikace se závodníky? Dá se s nimi prohodit pár slov?

Kontrola zbraní se otevírá půl hodiny před nástřelem, což je půldruhé hodiny do startu. Sportovci ještě nejsou tolik ve stresu či pod tlakem, takže na nějaké průpovídky a diskuze občas dojde. Běžně jim přejeme pevnou ruku, dobrou mušku a rychlý běh. Třeba ale s Martinem Fourcadem nebyla nikdy řeč. Vždy přišel 100% koncentrovaný a soustředěný, a to měl třeba hodinu do startu. Byla z něj cítit neuvěřitelná profesionalita v každé chvíli. Naopak Anton Šipulin chodil zásadně na kontrolu poslední, asi z pověrčivosti. A nyní to po něm převzal Simon Eder, který si to fakt hlídá, aby přišel na kontrolu jako poslední. 

Pokusil se už někdo o nějaký vtípek?

To vyloženě ne. Projít materiálovou kontrolou je jedna z podmínek ke startu sportovce v závodě a prostor na vtípky zde není. Sem tam přijdou trenéři s rezervními zbraněmi, ti vtípky občas prohodí, ale i rezervní zbraň musí splnit všechny regule a požadavky.

Jak hlídáte, že vaší kontrolou projdou skutečně všechny zbraně všech závodníků?

V Českém poháru se odškrtávají jména, na Světovém poháru se ke každému startovnímu číslu píše poslední trojčíslí výrobního čísla zbraně, které je vyražené na každé malorážce. Díky tomu můžeme jednoduše identifikovat konkrétní zbraň u konkrétního sportovce. I kdyby závodník vyměnil zbraň za rezervu, tak i o této zbrani máme záznam a víme, že zbraň je v pořádku.

Jak se nyní díváš na samotný bialton v Novém Městě na Moravě, kdy máš možnost se potkat s hvězdami světového kalibru?

Nejen já, ale všichni tady to bereme jako odměnu za práci, kterou jsme pro biatlon dělali a děláme. Vždyť to býval malý sport, kde se všichni znali. Věřím, že ten duch, vzájemná podpora a spolupráce přetrvá, i když jsme se hodně rozrostli.

Autor: Tomáš Herman & Michal Jilka
Foto: Michal Jilka

Partneři IBU / IBU Partners
Partneři OV / OC partners
Dodavatelé OV / OC suppliers
Mediální partneři / Media partners

All rights reserved © Český svaz biatlonu