Smíšené štafety ovládli Norové a Švédové. Ondřej Moravec startoval naposledy v českém dresu

Přesná střelba, rychlý běh a celý svět se norské smíšené mix štafetě díval na záda. Čtveřice Tiril Eckhoffová, Marte Roiselandová-Olsbuová, Tarjei Boe a Johannes Thingnes Boe udávala tempo štafetám na 4x 6 km od prvních metrů závodu. Norové, těžko porazitelní na lyžích dnes navíc skvěle stříleli, jejich bilance 0+4 byla nejlepší z celého startovního pole 25 štafet. S více než minutovým odstupem proběhli cílem na druhém místě Italové, třetí skončili Švédové.  

Ve smíšených singl štafetách se naopak naplno závodilo až do konce. Vyhráli Švédové Linn Perssonová a Sebastian Samuelsson, kteří až do posledních desítek metrů sváděli boj s norskou dvojicí Ingrid Tandrevoldová a Sturla Holm Legraid. Švéd měl v cílové rovince o poznání více sil než norské překvapení sezóny. Třetí skončili Američané.  

Domácím výběrům se nedařilo zejména na střelnici. V mixech zakončila čtveřice Jessica Jislová, Markéta Davidová, Mikuláš Karlík a Michal Krčmář závod s bilancí 1+17 na 11. pozici.

Na singly byla upřena velká pozornost, protože v českém týmu čekal poslední závod Ondřeje Moravce. Parťačkou mu byla Lucie Charvátová.

A právě Lucka na prvním úseku dala vzpomenout na Ondrova učednická léta. V sezóně 2008/2009 Ondra při Světovém poháru ve Vancouveru netrefil vleže osmi náboji ani jeden z pěti terčů. Lucie tento „kousek“ zopakoval vstoje. Na trestném kole se navíc ocitla i loučí se legenda českého biatlonu.  Ve druhé části štafet se Češi o poznání zlepšili a z posledního 26. místa poskočili na 17. pozici.

Ještě před cílem si tak Ondřej stihl „plácnout“ se svými týmovými kolegy. Díky! Ale největšího překvapení se dočkal až zametou, čekalo jej objetí s manželkou Veronikou a dětmi Rozárkou a Ondrou! „Dlouho jsem si tak nepobrečel, bylo to opravdu hodně nečekané! Jinak jsem nečekal, že si ještě tolik zazávodím. První půlka se nám nepovedla, museli jsem pak bojovat.“ Dvě závěrečné položky zvládl Ondřej bezchybně!

Ondřej Moravec

9. 6. 1994

Celkem 396 závodů ve Světovém poháru (včetně MS a ZOH 2006 a 2010). ZOH 2014 a 2018 se do SP nepočítaly – dalších 12 startů.

Největší úspěchy

ZOH

2014 – Soči
2. stíhací závod
2. smíšená štafeta
3. hromadný start

MS

1. smíšená štafeta, Kontiolahti 2015
2. hromadný start, Kontiolahti 2015
2. vytrvalostní závod, Hochfilzen 2017
3. smíšená štafeta, NMNM 2013
3. vytrvalostní závod, Kontiolahti 2015
3. smíšená štafeta, Anterselva 2020

SP

1. hromadný start, Oslo 2013

Autor: Tomáš Hermann
Foto: Michal Jilka

Partneři IBU / IBU Partners
Partneři OV / OC partners
Dodavatelé OV / OC suppliers
Mediální partneři / Media partners

All rights reserved © Český svaz biatlonu