10 momentů - Světový pohár v NMNM 2021

Stovky příběhů nabídla dvě kola Světového poháru v biatlonu sezóny 2020/21 v Novém Městě na Moravě. Vybrali jsme deset z nich. Radostných, dojemných, zajímavých, překvapivých, smutných.

VIII. kolo SP 2021

Tribuny zůstaly prázdné. Už podruhé

Pandemie koronaviru ovlivnila už druhým rokem Světový pohár ve Vysočina Areně. Všichni akreditovaní účastníci SP museli do Nového Města přijet s negativním PCR testem ne starším 72 hodin. Následně byli přímo v dějiště VIII. a IX. kola SP testování každý třetí den. Areál Vysočina Areny byl rozdělen do tří samostatných zón/bublin. V červené zóně byli sportovci, týmy a organizační výbor, modrá patřila rozhodčím a ve žluté pracovala média. Osoby napříč bublinami se nemohli vzájemně setkat.

První start a dvojnásobný švédský triumf

Úvodním závodem VIII. kola SP v NMNM byla štafeta žen na 4x 6 km. Vyhrála švédská čtveřice Mona Brorssonová, Hana Oebergová, Linn Perssonová a Elvira Oebergová, když v těsném finiši porazila Elvira Oebergová Jelenu Kručinkinovou z Běloruska. Vítězství v závodě současně přihrálo Švédkám i celkový triumf ve Světovém poháru štafet. Češky propadly, po pěti trestných kolech obsadily až 18. místo.

50 měsíců čekání na německé prvenství

Němečtí biatlonisté, kteří neprožívají právě povedenou sezónu, zajeli nejlepší štafetu této zimy. Vyhráli, a to stylem start cíl, před Ruskem a nepřesným Norskem (3+9)! Zásluhu na tom měla čtveřice Erik Lesser, Benedikt Doll, Arnd Peiffer a Philipp Nawrath. Posledně jmenovaný se poté vrátil na finále IBU Cupu do Rakouska. Němci čekali na vítězství mužské štafety více než čtyři roky, přesně 50 měsíců od lednového Světového poháru v Anterselvě 2017! Český kvartet obsadil solidní 10. místo.

Čtvrtý ze tří mušketýrů

Dlouho francouzské reprezentaci dominoval legendární Martin Fourcade, pak se radoval z vítězství Quentin Fillon Maillet, později přišel nebojácný Emilien Jacquelin… Jen Simon Desthieux na individuální triumf stále čekal. Celých devět sezon! Dočkal se ve sprintu 6. března 2021 v Novém Městě na Moravě. Francouzský mušketýr za svými zády nechal Sebastiana Samuelssona ze Švédska a Němce Arnda Peiffera.

Malá česká revoluce

Nestalo se to v NMNM 2021 poprvé ani naposled co zvítězila Tiril Eckhoffová z Norska. Ovšem malá revoluce se odehrála v českém týmu. Poprvé v sezóně porazila Lucie Charvátová mistryni světa z vytrvalostního závodu 2021 Markétu Davidovou. Ve stíhacím závodě na 10 km doběhla Lucie 15. a Markéta 17., když obě svorně pokazily závěrečnou položku (tři chyby). Lucie pak byla lepší Markéty i o pár dnů později ve sprintu (IX. kolo SP), kde české biatlonistky vybojovali 10. a 11. místo.

IX. kolo SP 2021

Tři sestry / Tři bratři / Dvě esa

Už jsme si zvykli, že ve SP startují tři sestry Gasparinovy – Selina, Elisa a Aita. Ve sprintu mužů, úvodní disciplíně IX. kola SP se objevili tři bratři Claudeovi. Nejstarší Florent (v cíli 62.) hájí barvy Belgie, prostřední Fabien (22.) a nejmladší (junior) Emilien reprezentují rodnou Francii. Tři sourozenci v biatlonové elitě, to je stále rarita. Dva jsou normou, a to i na nejvyšších příčkách. Ve stíhačce mužů na závěr VIII. kola SP doběhl první Nor Tarjei Boe a hned za ním jeho mladší bratr Johannes. Dvě světová esa.

Česká generační obměna

Hvězdy jako Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Jaroslav Soukup nebo Michal Šlesingr už jsou ve sportovním důchodu. V NMNM 2021 se loučil i Ondřej Moravec… Na startu sprintu mužů se ve čtvrtek 11. března objevily dvě mladé tváře – Mikuláš Karlík a Vítězslav Hornig, bronzoví ze štafet na MSJ v Obertilliachu, kde Karlík získal i stříbro ve sprintu. Oba postoupili do stíhačky. Karlík navíc bodoval 34. místem, které následně ve stíhacím závodě vylepšil až na 26. pozici! V obou případech zvítězil muž, o němž už také byla řeč: Quentin Fillon Maillet.

Nedostižitelná, neporazitelná, nezničitelná, nejlepší!

Tiril Eckhoffová vítězí jako na běžícím pásu. Skvěle střílí, rychle běhá a soupeřkám ukazuje  pouze záda. Ve Vysočina Areně vyhrála všechny čtyři individuální závody a navíc smíšenou štafetu. Předčasně si také zajistila malé glóby za vítězství v disciplínách sprint a stíhací závod. A to není zdaleka vše, těšit se může předčasně i z glóbu velkého za celkový triumf v SP! Na kontě má 12 vítězství z 23 závodů!

Americké překvapení

Závody smíšených dvojic, nejmladší biatlonová disciplína, se objevily poprvé v programu SP v NMNM 2015. Tehdy vyhráli Rusové Romanovová a Volkov. Letos se „singly“ běžely ve Vysočina Areně znovu. Ve finiši porazili Švédové Perssonová a Samuelsson norský pár Tandrevoldvová a Laegreid. O senzaci se však postarali Američané Susan Dunkleeová a Sean Doherty, kteří vybojovali třetí místo před Rakušany, Nory či mistry světa z Francie. A to k velké radosti jejich českého servismana Petra Garabíka.

Loučení Ondřeje Moravce

Český tým, český biatlon a čeští fanoušci se v NMNM loučili s Ondřejem Moravcem. Šestatřicetiletý biatlonista ukončil sportovní kariéru. Na kontě má šest medailí z MS včetně zlata z mixu, tři olympijské kovy a bezpočet pódiových umístění ze SP v individuálních závodech nebo štafetách. „Nastal ten pravý čas, proto ani ničeho nelituji. Má kariéra byla nahoru dolů… prostě taková, jako je normální život. V něm se člověk také nevznáší stále v oblacích. Ale bylo to opravdu skvělých dvacet let. Děkuji všem, kteří mě jimi provázeli.“

Autor: Tomáš Hermann