Rozhodčí v biatlonu, rozhodčí v NMNM, díl III.

Pokud nejsou vidět, je to dobré znamení pro průběh závodu. Musí-li však zasáhnout, většinou je za tím situace, která souvisí s porušením pravidel nebo sportovním neštěstím biatlonisty. Jejich práce musí být stoprocentní, ať už ji vykonávají na trati, na střelnici, trestném kole, pracují s časomírou nebo se věnují kontrole materiálu. Říkáme jim rozhodčí. Jaká je jejich práce a odpovědnost? 

Třetí díl o biatlonových rozhodčích působících v Novém Městě na Moravě. V této části jsme vyzpovídali Vojtěcha Zicháčka, šéfa biatlonových rozhodčí v NMNM a jeho syna Radovana, rozhodčího na trestném kole.

Vojtěch Zicháček – šéf rozhodčích (klub Bystřice pod Hostýnem

“Pokud nepřijde kritika ze strany IBU, je to odměna pro všechny rozhodčí”

Jako v předchozích případech i tebe se Vojto zeptáme, co je tvoje role zde v Novém Městě na Moravě?

Od roku 2009 zde dělám hlavního rozhodčího na Světových pohárech nebo na IBU Cupu. Před závodem se potkávám se všemi ostatními rozhodčími, rozdělím je na přidělené pozice jako střelnice, trestného kola, kontrol apod. 

Zasáhla vás nějak současná situace z pohledu personálního obsazení? 

Stejně jako celý pořadatelský tým, tak i nás rozhodčích zasáhla. Nyní nás je okolo devadesáti lidí, ale bývalo nás vždycky přes stovku.

Jaká je tvoje největší obava během závodů, co by se tak mohlo přihodit?

Největší pozornost se ubírá ke střelnici, kde těch situací může nastat opravdu hodně. Nervozita je ale u každého rozhodcovského postu, u každého závodu.

Který příběh ti za těch 12 let utkvěl nejvíce v hlavě? 

Dodnes mám na videu problémy Veroniky Vítkové a pravidelně se na něj dívám. Tenkrát hustě sněžilo, plná arena lidí a Verča najednou zvednula ruku kvůli křížné střelbě. Tehdy špatně zareagoval stavový rozhodčí a nebyl schopný okamžitě pomoci a tak vypomohl hlavní rozhodčí střelnice. Těch křižných střeleb zde bylo ale několik, jednu má na kontě i slavná Magdalena Neunerová, ale vždy jsme to zde nějak zdárně vyřešili. 

Co ti třeba udělá největší radost jako rozhodčímu? 

Nejvíce asi to, když nepřijde kritika ze strany IBU nebo od technických ředitelů. To pak předávám na celý tým, protože to je odměna společná pro všechny, kteří tady jsou. 

Jak pracuješ s únavou, která postupně určitě narůstá? 

Nejtěžší to bylo při mistrovství světa, letos je to podobné. Jedeme dva týdny v kuse. Ale vždy víme, do čeho jdeme, co nás čeká. Nejtěžší je přepínat mezi disciplínami, ale všichni to zvládáme. Všeobecně z pohledu rozhodčího je nejjednodušší sprint, nejtěžší jsou stíhací závody a štafety. 

Radovan Zicháček – trestné kolo (klub Bystřice pod Hostýnem) 

“Chceme, aby se závodníci na trestném kole cítili dobře”

Co všechno se na trestném kole může stát? Přece jenom tam je ten prostor pro nějaké chyby závodníků daleko menší jak na střelnici, nebo…?

Nejčastěji se asi setkáme s tím, že závodník jede o kolo méně nebo více. To se stává a proto jsou tam dvě dvojice kontrol. Jedna dvojice rozhodčích zapisuje chronologicky průjezd závodníků, druhá kontrola zapisuje k jednotlivým sportovcům celkový počet trestných kol. K tomu všemu mají závodníci čipy, které je snímají při průjezdu trestným kolem, takže je zde i kontrola elektronická. 

Co je tvoje hlavní úloha, jak to tak popisuješ, tak je to hodně úkolů najednou? 

Mojí hlavní zodpovědností je to, aby vše proběhlo v pořádku. Aby trestné kolo mělo požadované parametry, správnou délku, šířku nájezdu, aby bylo řádně urolbované, rovné, bez nečistot. I přesto, že to není zrovna populární část stadionu, tak chceme, aby se tam závodníci  cítili dobře – byť se z jejich pohledu jedná o penalizaci. 

Následně pak vyhodnocuji záznam ze střelnice, záznam z trestného kola, jestli vše souhlasí s našimi zápisy. 

Rozhodčí trestného kola asi nejsou moc populární, co? 

Tak v té rychlosti si nás závodníci skoro ani nevšimnou. A když jsme u té rychlosti, měří se také jejich čas, který na trestném kole stráví. Měří se pět náhodných časů na trestném kole, ze kterých se udělá průměr, kdyby náhodou došlo k mechanické chybě na terči či jiné závadě, aby se případně tento průměr odpočítal. 

Má Vysočina Arena nějaké rekordmany trestného kola? 

To se odvíjí od skluznosti sněhu. Když je pomalý sníh, muži ho jedou cca 23 vteřin. Když je rychlý, tak ho jedou i 19 sekund. Ženy mají trestné kolo okolo v průměru o dvě až tři sekundy pomalejší. 

Probouzí se v tobě nějaký soucit, když musí závodník kroužit třeba čtyřikrát nebo pětkrát na trestném kole? 

Snažíme se být od nějakého soucitu všichni distancovaní. Není ani moc času to sledovat, protože těch povinností máme všichni opravdu hodně, navíc sledujeme, jestli nedošlo k nějaké kolizi nebo jinému nečekanému problému.

Autor: Tomáš Herman & Michal Jilka
Foto: Michal Jilka

Partneři OV / OC partners
Dodavatelé OV / OC suppliers
Mediální partneři / Media partners

All rights reserved © Český svaz biatlonu