Ve Vysočina Areně ladí před letním MS jen detaily. Přicházejí také první přihlášky

Během června navštívil Vysočina Arenu ředitel závodů IBU Cupu Kristjan Oja, který bude dohlížet i na srpnové Mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích 2021. Přesvědčil se o tom, že areál bude na šampionát opět dobře připraven a také prodiskutoval možná opatření související s covidem-19.

Je nutná oprava dráhy

Kristjan Oja si prošel areál spolu s ředitelem soutěží Vlastimilem Jakešem. „Šlo o běžnou proceduru, která předchází každé akci. Přijede člověk zodpovědný za danou sérii a spolu dolaďujeme například plány tratí a stadionu, které ale posíláme dopředu ke schválení. Většinou je to spojené s televizní inspekcí, plánem rozmístění kamer a toho, jak bude závod televizí produkovaný,“ přibližuje Jakeš.

Zástupci České televize plánují rozložení kamer

Do startu šampionátu bude podle Vlastimila Jakeše třeba opravit některá místa na trati, kde je asfalt v horším stavu. „Musíme dát do pořádku dráhu, ale jinak se nic velkého nechystá. Nebude ani tolik mobilních staveb, ansámbl kolem závodů bude výrazně menší než v zimě.“

Novinka v programu

Oproti šampionátu, který se v NMNM uskutečnil před třemi lety, je tu jedna zásadní změna. Smíšené štafety nahradily v programu supersprinty. Pořadatelé tak budou muset vytvořit i kratší, 75metrový trestný okruh. „Ten už jsme připravovali v zimě pro singl mix štafety. Ty jsou kvůli předávce na organizaci náročnější. Se supersprintem budeme mít sice premiéru, ale je to relativně jednoduchý závod,“ říká Jakeš.

Vlevo Vlastimil Jakeš, vpravo Kristjan Oja

Zařazení atraktivních supersprintů ocení i fanoušky. Program se díky nim rozrostl o dva závody. Začíná se už ve čtvrtek 26. srpna supersprinty juniorů a juniorek, na které v pátek navážou muži a ženy. Víkend patří tradičně sprintům a stíhacím závodům.

Pomůže proočkovanost

Pořadatelé mají s Mezinárodní biatlonovou unií podepsanou deklaraci, podle které by závody probíhaly za podobných podmínek jako v zimě. Tedy s testování a rozdělením do bublin. „Bude ale záležet na aktuální covidové situaci a národních regulích. Předpokládáme, že v srpnu bude situace příznivá,“ věří Jakeš.

Pomoc by podle něj měla i proočkovanost biatlonistů a členů realizačních týmů. „Předpokládáme, že bude 50 až 60 % účastníků proočkovaných. Testování by tak mělo být výrazně méně než v zimě.“

Podle aktuálně platných pravidel v České republice se můžou šampionátu zúčastnit i fanoušci. Vstup bude zdarma (více informací v tomto článku).

Zatím přihlášeno 11 zemí

Letní šampionáty nebývají tak dobře obsazené jako ty zimní. Zpravidla je například vynechávají Norové či Francouzi. Přesto se před třemi lety ve Vysočina Areně sešli reprezentanti 28 zemí.

„Letos je to složitější kvůli karanténním opatřením,“ je si vědom Jakeš. „Problematická je situace hlavně pro Japonsko nebo další zámořské státy. Očekávám, že spousta přihlášek přijde na poslední chvíli. Teď můžou jednotlivé týmy podat předběžné přihlášky s maximálním počtem účastníků a upřesnit je 14 dní před startem šampionátu. To pro nás bude trochu komplikované kvůli ubytování a dalším věcem.“

V tuto chvíli je přihlášeno 11 zemí, další ještě přibydou. Z tradičních týmů zatím poslaly přihlášku Rusko, Ukrajina, Slovinsko, Slovensko, Lotyšsko a Estonsko. Z těch exotičtějších zase Grónsko, Řecko, Srbsko, Maďarsko a Kazachstán. Čeká se na přihlášku českého týmu, který může stejně jako ostatní týmy nominovat v každé kategorii 6 závodníků.

Text a foto: Karel Halberštádt

Partneři IBU / IBU Partners
Partneři OV / OC partners
Dodavatelé OV / OC suppliers
Mediální partneři / Media partners

All rights reserved © Český svaz biatlonu