10 tipů, co dělat v Novém Městě na Moravě a okolí

Chystáte se navštívit mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích, které se uskuteční v Novém Městě na Moravě od 26. do 29. srpna? A co si takhle pobyt na Vysočině trochu prodloužit? Máme pro vás 10 tipů, co dělat v NMNM a okolí.

1) Cyklo aréna Vysočina

Začínáme přímo ve Vysočina Areně, která je rájem bikerů. Okolními lesy vede hustá síť singltreků a stezek pro horská kola, z nichž si vybere každý. Profíci i rodiny s dětmi. Trasy si můžete naplánovat na vysocina.bike.

2) Okruhy Ochozou

Zůstáváme v lesích, které obklopují Vysočina Arenu. Tentokrát ale půjdeme pěšky. Nebo poběžíme. Na rozcestí U Buku začínají čtyři značené okruhy (2, 3, 5 a 13 km), které vedou převážně po lesních cestách, kudy dříve procházely závodní lyžařské tratě. Mapku najdete tady.

3) Tři kříže

Chcete se pokochat nádherným výhledem na Nové Město na Moravě? Tak se vydejte ke Třem křížům, které vyčnívají na kopci asi kilometr východně od centra města. Dojít k nim můžete například po naučné stezce.

4) Rybníky Sykovec a Medlov

Výhoda letního biatlonu? Můžete si ho užít i s koupačkou. Hned vedle Vysočina Areny je přírodní koupaliště, ale vydat se můžete také směrem ke Třem Studním, kde se rozprostírají rybníky Sykovec a Medlov. Rodiny s dětmi ocení travnaté pláže a pozvolný vstup do vody.

5) Žďárské vrchy

Zelené srdce Česka. Tak se přezdívá CHKO Žďárské vrchy. Nedaleko Nového Města se nachází nejvyšší vrchol této oblasti Devět skal (836 m). Název je odvozen od devíti skalních útvarů roztroušených v okruhu jednoho kilometru. Stěny skal sahají až do výšky 15 metrů.

6) Zámek Nové Město na Moravě

Přímo na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě stojí zámek ze druhé poloviny 16. století, které nese stopy baroka a novorenesance. Milovníky umění potěší, že na zámku sídlí Horácká galerie.

7) Horácké muzeum

Na Novoměstsku se psaly dějiny lyžování na Moravě. Proto v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě nemůže chybět stálá expozice věnovaná výrobě lyží a vývoji lyžování. Vedle toho si můžete v muzeu prohlédnout i expozice lidové kultury, sklářství nebo železářství.

8) Zelená Hora

Nemůžeme vynechat národní kulturní památku, která je zapsána i na Seznamu světového dědictví UNESCO. Právem. Poutní kostel Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou patří k těm nejúchvatnějším stavbám v Česku. Blíže ji představuje portál kudyznudy.cz.

9) Žďár nad Sázavou

Za návštěvu stojí i samotné město Žďár nad Sázavou a jeho historické centrum. Tomu dominuje bývalý cisterciácký klášter ze 13. století a dnešní zámek rodiny Kinských. Pokud vás láká tajemno, vydejte se na Dolní hřbitov, kde prý odpočívá poslední český upír.

10) Pohádková vesnička Podlesíčko

Jestli vyrážíte na biatlon s dětmi, můžete je vzít do nedalekého Podlesí, kde vyrostla pohádková vesnička Podlesíčko. Najdete v ní domeček sedmi trpaslíků, Karkulčinu chaloupku nebo třeba pařez, ve kterém bydlí Křemílek a Vochomůrka.

K návštěvě Vysočiny zve i Michal Krčmář:

Pro další tipy na výlety navštivte web kudyznudy.cz  nebo korunavysociny.cz

Zdroj textů a fotografií: CzechTourism a Kudyznudy.cz

Partneři IBU / IBU Partners
Partneři OV / OC partners
Dodavatelé OV / OC suppliers
Mediální partneři / Media partners

All rights reserved © Český svaz biatlonu