Markéta Davidová vybojovala v supersprintu druhé české zlato!

Druhým dnem pokračovalo ve Vysočina Areně IBU mistrovství světa v letním biatlonu pro rok 2021. Na programu byly v Novém Městě na Moravě závody v supersprintu žen a mužů. Druhou zlatou do české sbírky, po junioru Vítězslavu Hornigovi, přidala Markéta Davidová, jež ve strhujícím finiši porazila Juliji Džimovou z Ukrajiny. Třetí doběhla Ruska Irina Kazakevičová. V závodě mužů překvapil většinu soupeřů bezchybně střílející George Buta z Rumunska, který vyhrál před ruským biatlonistou Jaroslavem Kosťukovem a Florentem Claudem z Belgie. Nejlepší z Čechů byl 4. Michal Krčmář.  

Na startu kvalifikace supersprintu, do finále postupovalo 30 nejlepších, bylo šest českých reprezentantek. Čtyři postoupily do finále. Vedle vítězné Markéty Davidové, to byly ve finále osmá Jessica Jislová, devátá Tereza Vinklárková a Lucie Charvátové, které po 11 chybách na střelnici proběhla cílem finále jako 28. v pořadí. Kvalifikace byla konečnou pro Natálii Jurčovou (37.) a Elišku Teplou (40.).

Do kvalifikace závodu mužů nastoupilo pouze pět českých závodníků. Chyběl zraněný Milan Žemlička. Tomáš Krupčík ve finále dlouho bojoval po boku Michala Krčmáře o medaili, ale pět chyb vstoje bylo moc. Doběhl 13. Jakub Štvrtecký nezvládl závěrečnou položku, minul tři terče, ale ve finiši vydřel 11. místo. Adam Václavík se trápil na střelnici, po šesti chybách jej zachránila až nula v poslední položce a drtivý finiš. Výsledkem bylo slušné 15. místo. Naděje na dobrý výsledek zahodil v kvalifikaci Mikuláš Karlík (38.), když vstoje minul čtyři z pěti terčů.  

Po dvou závodních dnech IBU MS v letních biatlonu 2021 a čtyřech finálových kláních má česká výprava na kontě čtyři cenné kovy (2-1-1). V sobotu jsou na programu závody ve sprintu. Juniorky startují v 10:15, junioři ve 12:00, ženy v 15:45 a muži v 17:45 hodin.  

Mixzóna

Michal Krčmář: „Fanoušci jsou skvělí. Smekám před nimi, že přišli i v tomto počasí. Mrzí mě, že jsem nepředvedl lepší výkon a výsledek. Střelnice byla klidná, vestoje jsem dal dvě těsné rány, asi jsem je uspěchal. Na čtvrté položce přišlo zbytečné dobíjení. To mě stálo medaili. Ve finále se mi pak běželo dobře. Jenže na kolečkových lyžích jsou rozdíly menší a na trati toho už tolik neuděláte. Teď u mě převládá zklamání.“

Jakub Štvrtecký: „Až do poslední střelby to bylo jako ve škole, samé jedničky. Ta poslední střelba byla jako matika, z té jsem měl také ve čtvrťáku trojku… Hloupé chyby, na kterých se možná podepsala i nerozzávoděnost. Ta trojka mě mrzí, myslím, že jsem rány uspěchal. V kvalifikaci se mi běželo hrozně, ale ve finále jsem se docela rozjel. Z toho mám radost.“

Tomáš Krupčík: „První polovina byla příjemná. Když člověk střílí nuly a je vepředu, tak ani není potřeba do toho tolik šlapat, ale spíše šetřit síly. Druhá polovina byla naopak tragická. Nemáme toho asi zatím odstříleno tolik v takové zátěži, je třeba to dopilovat. Na běhu bylo vidět, že se mi podařilo po soustředění v Livignu zregenerovat a cítil jsem se na nich dobře.“

Markéta Davidová: „Jsem na sebe hrdá, jak jsem to zvládla. Na první položce jsem šestkrát cvakala, a to už se mi dlouho nestalo. Pak jsem cvaky vracela a byla z toho nula, takže jsem to asi udělala správně. V posledním kole jsem doufala, že Džimové cuknu dřív, ale sjela mě z kopce, kde využila vzduchové bubliny. Musím říct, že jsem se cítila dobře, takže mě to i bavilo.“

Jessica Jislová: “Chlad, vítr, déšť, a k tomu závodní zátěž, to byl ten nejlepší možný trénink na zimu. Myslím, že jsem podala kvalitní výkon. Příště snad i poslechnu trenéra a alespoň jednu položku dám za nula. S umístěním do desítky jsem spokojená.”

Tereza Vinklárková: “Přála jsem si zlepšení alespoň o jedno místo oproti kvalifikaci, ve které jsem skončila 27. Deváté místo je nečekané a naprosto vynikající. Počasí mi nevadilo, čím hůře, tím lépe. Bylo to jen o mém výkonu. Jediné, co mě trochu mrzí, je poslední rána, ta se dává. To ví každý biatlonista…”     

Autoři: Tomáš Hermann & Karel Halberštádt
Foto: Michal Jilka

Partneři OV / OC partners
Dodavatelé OV / OC suppliers
Mediální partneři / Media partners

All rights reserved © Český svaz biatlonu