IBU Cup: výtah mezi elitu, druhá šance nebo naděje pro mládí

Vysočina Arena bude ve dnech 3. – 5. února hostit další kolo IBU Cupu sezóny 2021/22. Řada špičkových závodníků, jejichž jména jsme v průběhu zimy četli ve výsledkových listinách závodů od Idre až po Arber, bude startovat na olympijských hrách. Naopak další sportovci zamíří do Nového Města na Moravě ze Světového poháru nebo z juniorských soutěží. IBU Cup je jednoduše přestupní stanicí mezi soutěžemi. Jedny vystřelí vzhůru, dalším ukáže, že před sebou mají ještě hodně práce.

Česká výměna

Pro příklad nemusíme chodit daleko. Stačí se podívat na český tým. V úvodu sezóny reprezentovali ve SP Vítězslav Hornig a Tereza Vinklárková. Tereza dokonce bodovala 29. místem ve sprintu v Oestersundu. Oba však později přepustili místo Milanu Žemličkovi resp. Tereze Voborníkové, kteří se později i nominovali do Pekingu. Vítězslav Hornig nyní odhodlaně zápasil s počasím a soupeři na OME v Arberu (dvě 13. místa v individuálních závodech), Tereza Vinklárková v současnosti bojuje spíše se svým zdravotním stavem a střeleckými výpadky…  

Šťastní olympionici

Výtahem do Světového poháru, potažmo až na olympijské hry se IBU Cup stal také pro Nora Filipa Fjelda Andersena z Norska, Davida Zobela z Německa či jeho krajana Johannese Kühna, Rusa Antona Babikova nebo Rakušana Davida Lemmerera. V Pekingu budce startovat i Rumun Georga Coltea, který též strávil první část sezóny v IBU Cupu.

Pokud se zaměříme na kategorii žen, vidíme že z IBU Cupu si právo startu pod olympijskými kruhy vybojovala Paula Botetová z Francie, Megan Banksová z Kanady, Rakušanky Anna Juppeová a Katharina Innerhofferová, Kinga Zbylutová z Polska, Švýcarka Irene Cadurischová, Irina Petrenková z Ukrajiny, atd. V roli náhradnici se olympijských kruhů z IBU Cupu téměř dotýkají Rusky Jevgennija Burtasová a Anastázie Ševčenková

O stupeň dolů

Řada sportovců ze Světového poháru startuje v IBU Cupu. Platí to například pro Janinu Hettichovou a Phillipa Horna z Německa, Johannese Daleho z Norska, sestry Aitu a Ellisu Gasparinovy ze Švýcarska, Anastáziji Merkušinovou z Ukrajiny a mnohé, mnohé další.

České naděje

Český tým dá v NMNM vedle závodníků z IBU Cupu – Eliška Teplá, Klára Lejsek, Natálie Jurčová, Tereza Vinklárková, Vítězslav Hornig a Tomáš Krupčík (bude-li mít negativní PCR test) – šanci také juniorům, kteří se připravují na mistrovství světa své věkové kategorie v USA (23. 2. – 2. 3. 2022). V české dresu by se tak měli ve Vysočina Areně objevit i: Tereza Jandová, Gabriela Masaříková, Kristýna Otcovská, Luděk Abrahám, Ondřej Mánek, Jonáš Mareček, Tomáš Mikyska a Jakub Kocián.

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík

Partneři IBU / IBU Partners
Partneři OV / OC partners
Dodavatelé OV / OC suppliers
Mediální partneři / Media partners

All rights reserved © Český svaz biatlonu