Medaile ze Soči po devíti letech. „Já to věděla,“ řekla věštkyně Soukalová

Velká sláva se odehrála v sobotu před zaplněnými tribunami Vysočina Areny v NMNM. Reprezentační štafeta žen ze zimní olympiády v Soči 2014 převzala bronzové medaile. České biatlonistky skončily před devíti lety v závodě na 4×6 kilometrů při vítězství Ukrajiny čtvrté, původně druhé Rusky ale byly později diskvalifikovány kvůli dopingu. Na druhou pozici se místo nich posunuly Norky.

Satisfakce se tak dočkaly po dlouhých letech Gabriela Soukalová, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková a Jitka Landová, dnes už bývalé závodnice. „Jsem moc rád, že děvčata dostala medaile v Novém Městě na Moravě před domácími fanoušky. Je to pro nás i satisfakce za to, že jsme stáli v první linii boje proti ruskému dopingu v rámci IBU,“ řekl prezident Českého svazu biatlonu a viceprezident Mezinárodní biatlonové unie Jiří Hamza.

Štastný i dojatý Jiří Hamza

Příběh biatlonového kvarteta tak v rámci možností dostal tu nejdůstojnější tečku, jakou si děvčata mohla přát, standing ovation před zaplněnou arenou. A děvčata to na setkání v tiskovém středisku pěkně trefně, stručně, ale výstižně okomentovala. „Bylo to velký, stejně jako když jsme závodily,“ řekla Veronika Vítková. „Bylo to intenzivní a cítila jsem z lidí tu velkou energii,“ přidala Eva Puskarčíková. „Pohlcující atmosféra,“ trefila se Jitka Landová. „Jejda, já už nemám co dodat, podepisuju vše, co holky řekly,“ usmála se na celé kolo Gabriela Soukalová.

Naše bronzové olympijské medailistky 🙂

Takhle kompletně se celé kvarteto sešlo po dlouhých sedmi letech. „Za normálních okolností je hrozně složité se potkat, takže jsme všechny rády, že se nám to povedlo dohromady,“ řekla za všechny Gábina Soukalová. „No jo, ve dvou, ve třech, tak různě na etapy se občas vidíme, ale dohromady ne,“ shodly se všechny.

Získat olympijskou medaili je přece jen výjimečnou událostí v životě sportovce, byť nyní to trvalo devět let od závodu. Gábina se už tehdy v Soči vtělila do role věštkyně. „Šly jsme vedle sebe v prostoru cíle, Gabča do mě šťouchla a povídá – neboj, stejně tu medaili za pár let dostaneme,“ prozradila Jitka Landová prorocké schopnosti své kamarádky. 

Zážitek to byl pro všechny: fanoušky i čerstvé olympijské medailistky, jako v tomto případě Evu

Jaký osud budou mít devět let staré olympijské medaile, které ale získaly biatlonistky až na začátku března roku 2023? „Já ji prodám, už jsem se rozhodla dávno. Výtěžek věnuji na charitativní projekt. Mám dva favority, ale zatím si je nechám pro sebe,“ naznačila Soukalová, že medaile půjde, jak se říká do světa. Ostatní dámy je pak doma přidají k ostatním trofejím, které ve svých kariérách získaly.

A že to byly krásné kariéry, které inspirovaly další zájemce o biatlon a udělaly z něj jeden z nejúspěšnějších zimních sportů posledních let v Česku.

Milé dámy, patří Vám za to velký dík!

Jan Hrabálek

Foto: Marek Ambrož

Partneři IBU / IBU Partners
Partneři OV / OC partners
Dodavatelé OV / OC suppliers
Mediální partneři / Media partners

All rights reserved © Český svaz biatlonu