BMW IBU WORLD CHAMPIONSHIPS BIATHLON 2024
Nové Město na Moravě 07.– 18. 02.
12. 2. 2024

Manželé Červenkovi: s biatlonem až do Ameriky

V početném organizačním týmu při světovém šampionátu velí paní Petra mladým hosteskám, jež se starají o ceremoniály a předávání cen, Vladimír má na povel studenty gymnázia, kteří zabezpečují proces testování lyží, na nich nesmí být stopa fluoru. To je stručná a aktuální vizitka manželů Červenkových, kteří celý svůj život zasvětili klasickému lyžování a biatlonu. Pod dívčím jménem Nosková se Petra zúčastnila biatlonové premiéry na OH 1992 v Albertville. Po sňatku s Vladimírem pak čtvrtstoletí žili v Americe, kde vychovali tři syny, sportovce.
story

Vladimír obdržel nabídku práce na trénování lyžařů běžců v Coloradu v roce 1997. Dostal ji krátce po narození prvního syna Jana a oba dva manželé ji považovali tak trochu za únik z české reality divoké doby "devadesátek". „Honzíkovi bylo sedm měsíců, přišla jsem do úplně nového prostředí s malým dítětem. Budovala jsem si v Americe kamarádské vztahy, učila se anglicky a věnovala se malýmu,“ vzpomíná na první americké krůčky Petra.

Vladimír působil tři roky na Univerzitě v Coloradu a vyučoval klasické lyžování „Pak nastaly problémy s pracovním vízem, oslovil jsem tamní svaz a ten mi nabídl pozici trenéra v Minnesotě, kde jsme byli dalších 22 let,“ doplnil manžel. „Vysokoškolský sport v Americe je hodně podporován. Byla tam spousta Evropanů ze Skandinávie, pár Čechů, pestrá směsice běžců, ale nikoliv biatlonistů, ten ve školách tehdy v osnovách nebyl,“ přibližuje Vladimír.

Po dlouhých letech se pak Červenkovi rozhodli vrátit domů do Česka. „Stála za tím celá škála důvodů. Tady v Novém Městě se skvěle dařilo biatlonu, mohli jsme se zapojit do trenérské práce a to nás motivovalo. Petra pochází odsud z Vysočiny, udržovali jsme s tímto prostředím úzké vztahy, i když jsme byli v Americe. Prostřední syn Václav tady rok studoval na gymnáziu, nejmladší Matěj zde závodí za Sportovní klub NMNM, když je v Česku. Takže ten přechod jsme měli těmi vazbami usnadněn,“ vysvětluje Vladimír. Oba dva manželé jsou nyní zaměstnanci místního gymnázia, starají se o mládež od 15 do 19 let a snaží se jim vštěpit nejen sportovní znalosti, ale třeba i zkušenosti ze života za "velkou louží".

Pětadvacet let života v Americe totiž nelze jen tak hodit za hlavu, zvláště, když synové mají americké občanství. „Stále se návratem do Česka srovnáváme. Zůstalo nám tam třeba spoustu kamarádů. Teď navíc jsme čerstvými prarodiči, máme pár dní vnuka Emilka,“ říká novopečená babička. Tátou je nejstarší syn Jan, který jako jediný z rodiny neprapadl biatlonu. "Honza žije v Praze, hraje golf a má handicap nula. Jednou by rád golf trénoval," doplňuje Petra.

Vaclav Červenka, prostřední ze synů, reprezentuje USA v IBU Cupu i Světovém poháru, je členem Národní gardy, což je americká obdoba české Dukly. „Podepsal tam novou dvouletou smlouvu. Matěj má podobné plány a rád by šel ve šlépějích staršího bráchy. Začíná to řešit a snad se mu to povede. Teď bude startovat na mistrovství světa juniorů a dorostu v Estonsku,“ naznačují rodiče sportovní současnost i plány prostředního a nejmladšího potomka z rodu Červenků.

Partneři IBU
Partneři OV
Mediální partneři