BMW IBU WORLD CHAMPIONSHIPS BIATHLON 2024
Nové Město na Moravě 07.– 18. 02.
14. 2. 2024

Mikyska byl desátý ve vytrvalostním závodu, zlato obhájil J. T. Bö

Tomáš Mikyska skončil desátý ve vytrvalostním závodu v Novém Městě na Moravě. Je to nejlepší umístění českých mužů na tomto šampionátu na Vysočině. Světový titul v této disciplíně obhájil Nor Johannes Thingnes Bö. Zvítězil o 58,9 sekundy před svým bratrem Tarjeiem. Bronz získal Němec Benedikt Doll, jenž na vítěze ztratil 1:53,3 minuty. Všichni medailisté udělali na střelnici po jedné chybě.
story

Čtyřiadvacetiletý Mikyska, jenž se po letním vážném zranění kolena vrátil do Světového poháru až v lednu, sahal po ještě lepším výsledku. Minul až poslední z 20 ran, když zariskoval a rychle pálil na závěrečné položce. I desátá příčka je jeho životním úspěchem, loni byl v této disciplíně na MS čtrnáctý. Stejnou pozici před rokem na šampionátu v Oberhofu obsadil i v závodu s hromadným startem, kam by se měl kvalifikovat i tentokrát.

Aktuální lídr mužské části českého týmu Michal Krčmář zapsal tři trestné minuty a obsadil 26. příčku. Na obou položkách vleže netrefil první ránu. Na závěrečné stojce, kde rovněž jednou chyboval, měl navíc problém při manipulaci se zbraní, takže na podložce strávil 50 sekund. Na vítěze nakonec ztratil více než pět a tři čtvrtě minuty.

Vítězslav Hornig při premiéře na tomto světovém šampionátu potvrdil pověst výborného střelce. Udělal jen jednu chybu, ale i kvůli bolesti zad pomalu běžel, takže se zařadil na 46. příčku. Jakub Štvrtecký měl v polovině závodu na kontě dvě nuly, ale pak jednou chyboval vleže a třikrát vestoje a obsadil 63. pozici.

Ve čtvrtek je na programu závod smíšených dvojic, Česko budou reprezentovat Markéta Davidová a Jonáš Mareček, který ve středečním individuálním závodě nestartoval.

Řekli po závodě:

Tomáš Mikyska: „Když jsem přijel na poslední položku, tak jsem se v duchu bál, že se mi začnou klepat nohy. Ale naštěstí jsem to ustál. Akorát mě mrzí ta poslední rána. Jelo se mi dobře, měli jsme dobré lyže.“

Michal Krčmář: „Snažím se dělat pořád tu stejnou práci, ale už je to asi u mě trochu brouk v hlavě, že mě ty první rány v ležce trápí. A na závěr to byla kostrbatá položka, ale v mém případě už to nehrálo roli.“

Ondřej Rybář: „Tomáš si zaslouží velkou pochvalu, navíc pojede nedělní hromadný závod, takže jsme všichni šťastní. Jen škoda, že se nepovedlo před těmi skvělými fanoušky rozšířené pódium do šestého místa.“