BMW IBU WORLD CHAMPIONSHIPS BIATHLON 2024
Nové Město na Moravě 07.– 18. 02.
18. 2. 2024

Hamza: smekám před lidmi, kteří to odmakali

Mistrovství světa biatlonistů končí. Je čas na hodnocení a rekapitulaci. A kdo jiný by na toto téma měl hovořit, než šéf organizačního výboru i českého biatlonu Jiří Hamza. „Na hodnocení se musíte zeptat jiných,“ řekl v neděli před polednem, krátce před posledními závody. Pak se ale rozpovídal, o všech možných úskalích a také radostech šampionátu. Co tedy Jiří Hamza řekl?
story

PRVNÍ HODNOCENÍ: Jak to bylo úspěšné, musí hodnotit jiní. Já ale musím smeknout před těmi lidmi, kteří to tu odmakali. Není to o nás bafuňářích nahoře, ale lidech dole. A to co ti traťaři, stadioňáci a rolbaři předvedli, tak i přesto, že to bude stát o hodně více, tak všichni říkají, že to je neuvěřitelné a jinde by se to mistrovství v tuto chvíli už nejelo. Celý tým si plně zaslouží velké prémie. Strávili tu 14 dní. Je úžasné mít takový mančaft.

O VLIVU POČASÍ NA ROZPOČET: To se teď nedá říct a vyčíslit konkrétně. Bavíme se ale řádově o milionech korun. Doprava se musela dva dny před závody předělat. Plán B jsme měli, měli jsme ho i narozpočtovaný, takže s tímto by problém být neměl. Jak už jsem řekl, absolutorium zaslouží tým okolo jako Vlasta Jakeš, Ota Binder, Honza Skřička, Michal Zicháček, Tomáš Hermann. Mohl bych jmenovat desítky a desítky lidí. Vlasta ale myslím, že spal tak čtyři hodiny denně. Jsem z toho až naměkko. Lidi to odmakali neuvěřitelně. A rozpočet? Určitě nebude minusový.“

O REAKCÍCH? Hodně lidí nevěřilo, že to tady v takovém teple v nadmořské výšce 620 metrů uděláme. Spousta lidí mi nadávalo za zásobník sněhu, obviňovala z nás kdoví z čeho. Myslím, že se ukázalo, že pokud budeme chtít garantovat závody, tak do výšky 1500 to bude do budoucna nezbytnost. Dnes nikde v Evropě neleží sníh pod 1500 metrů nad mořem. To máme jediné středisko, kterým je Anterselva. Možná ještě na Pokljuce. Ale ta zase nemá tak silný systém zasněžování. Kdyby nebylo zásobníku, tak bychom museli mistrovství zrušit.

O BUDOUCNOSTI: Hodně se mluví o udržitelnosti, bez ní to dál nepůjde. A jestli budeme mít skladované hromady sněhu nevím kde, nebo vybuduje lepší silážní jámu jako máme my? Myslím, že dnes do toho rizika jít, že někdo zruší závody, je těžké, protože pojišťovny za ta rizika chtějí obrovské peníze. Pojištění se pohybuje v řádech 15, 20 procent. Což by znamenalo, že pojistka na tohle mistrovství bude stát třeba 40 milionů, tak to je zkrátka nereálné, aby někdo platil takové peníze za pojištění. A co se týče závodů, tak teď nás čekají dva roky po sobě Světové poháry.

O NÁVŠTĚVNOSTI: Chci fanouškům poděkovat. Samozřejmě jsme to jako na minulém MS kombinovali se školními dny, protože v ty hluché dny bychom Arenu nevyprodali, a to nevyprodá nikdo na světě. Víkendy se prodají samy. Myslím, že je nepodstatné, jestli přišlo 190 tisíc nebo 204, to je jenom číslo, ale ti lidé jsou neuvěřitelní. Na to, že opravdu jsme do MS jezdili špatně, nedařilo se nám, tak to, co tady bylo v sobotu, to bylo peklo.

O ČEŠÍCH: Musíme to zanalyzovat a říct, jak dál. Neděláme asi vše dobře, když se nedaří, ale může to být o detailech, nastavení hlav lidí v realizačním týmu i sportovců. Věřím, že to zvládneme, protože talenty máme, Terka Voborníková, Mikys, Makula ještě není stará, abychom se bavili, že už se nemůže zlepšovat. Musí si k tomu říct své Ondra Rybář, z pozice sportovního, nechci rozebírat, jestli máme dobrou techniku na lyžích, nebo blbou techniku střelby, to mi z mé pozice nepřísluší. Ale určitě se tím zabývat budeme. Chtěli jsme se vrátit už tady, to se nepodařilo, musíme se připravit na OH, abychom tam byli konkurenceschopní. Je vidět, že ve všech štafetách můžeme jezdit do šestky, úplně pravidelně, ale potřebuje udělat krok Bö, posunout se k medailím. Postupně, nejsme fotbal. Na to nemáme peníze, ani lidský potenciál. Nedává smysl to dělat dřív než po sezoně.

Partneři IBU
Partneři OV
Mediální partneři